Bez mobilu sa dnes zaobíde len málokto. Aby nás nerušil počas práce, často si ho dávame na tichý režim. Podľa štúdie zverejnenej na portáli UPI môže mať tento zlozvyk nepríjemné dôsledky.
Štúdie sa zúčastnilo 138 používateľov iPhone, pričom 42 % z nich si zvolilo režim s vibráciami a 8,7 % uprednostnilo tichý režim. Zvyšok si ponechal smartfón so zapnutými zvukmi. Vo svojich zariadeniach si aktivovali Screen Time, aby výskumníci mohli porovnať presné údaje.
Z výsledkov štúdie vyplýva, že tí, ktorí stlmili svoje telefóny, trávili viac času na sociálnych sieťach a celkovo kontrolovali svoj mobil častejšie. Dôvodom je, že sa báli, aby neprišli o žiadne dôležité informácie a správy.
Tichý režim zhoršuje FOMO
Počuli ste už o skratke FOMO? „Fear of missing out“ je vyjadrením strachu, že zmeškáme niečo dôležité. Z toho dôvodu máme potrebu neustále kontrolovať svoje mobily a aktualizovať, čo sa deje. Účastníci štúdie, ktorí si vypli zvonenia, pociťovali častejšie pocity tohto strachu. To môže dokonca viesť k vysokej úrovni stresu, úzkostiam či depresiám.
Keďže im nechodili upozornenia, mali väčšie obavy z toho, že prichádzajú o niečo podstatné. Tento fenomén sa týka predovšetkým mladých ľudí, ktorí si bez svojich mobilov nevedia predstaviť život.
Ak používate tichý režim vo svojom mobile aj vy, pozor, aby to nemalo negatívny dopad na vaše zdravie.