Vojna na Ukrajine vzbudzuje u krajín Európskej únie (EÚ) obavy z energetickej krízy. Viaceré z nich už vypracovali núdzové plány, ktorými sa chcú proti tejto situácii poistiť, hoci na úkor životného prostredia. Jednou z nich je aj Nemecko, ktoré teraz varuje pred takzvaným efektom Lehman Brothers v celom sektore verejných služieb. Téme sa venuje portál Business Insider.
Nemecko, ktoré figuruje ako najväčšia európska ekonomika, vo štvrtok pristúpilo k druhému z celkovo troch stupňov svojho núdzového plánu. Urobilo tak v reakcii na oslabenie dodávok z Ruska, čo ešte väčšmi prehĺbilo obavy z energetickej krízy. Niestota na trhu spôsobila, že európske futures na zemný plyn od začiatku roka vzrástli o až 85 %.
Futures možno ponímať ako zmluvu medzi dvoma subjektmi o kúpe aktíva v určitom čase v budúcnosti. Cena aktíva je pritom stanovená v súčasnosti.
Krach trhu je reálnou hrozbou
Druhý stupeň nemeckého núdzového plánu umožňuje energetickým spoločnostiam preniesť rast cien na svojich zákazníkov. Nemecko sa nateraz tejto klauzuly zdržiava, no podľa Roberta Habecka, nemeckého ministra hospodárstva, sa môže uplatniť, ak bude kríza v dodávkach a nárastu cien aj naďalej pretrvávať. Dodávatelia, ktorí nakupujú energie na veľkoobchodnom trhu, vykazujú vysoké straty, v dôsledku čoho môžu eventuálne skrachovať.
„Ak tento mínus bude taký veľký, že ho už nebudú môcť uniesť, hrozí, že sa celý trh v určitom momente zrúti,“ varuje Habeck. Priamo tým odkázal na krach americkej banky Lehman Brothers, ktorý sa spája so štartom globálnej finančnej krízy koncom prvej dokády tohto milénia.
Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva tvorí zemný plyn štvrtinu energetického mixu krajiny. Približne 35 % z tohto plynu sa dováža z Ruska.
„Sme v plynovej kríze“
Najväčší ruský plynárenský podnik Gazprom minulý týždeň znížil dodávky plynu cez plynovod Nord Stream. Z tohto dôvodu sa viaceré krajiny vrátane Nemecka obávajú nedostatku, ktorý môže vyústiť k prechodu na prídelový model.
Situácia je zlá už teraz, no v zime môže byť ešte horšia, nakoľko vtedy spotreba plynu zvyčajne prudko narastá. „Situácia je vážna a zima príde,“ hovorí Habeck. „Bude to kamenistá cesta, ktorú teraz musíme ako krajina prejsť. Aj keď to ešte veľmi necítite: sme v plynovej kríze. Plyn je teraz nedostatkovým tovarom.“
Rusko tvrdí, že dodávky plynu obmedzilo z technických príčin. Nemecko je však toho názoru, že tento krok bol politicky motivovaný. „Nesmieme si robiť ilúzie: obmedzenie dodávok plynu je ekonomickým útokom Putina na nás,“ uviedol Habeck v stredajšom vyhlásení. „Je to jednoznačne Putinova stratégia, ktorej cieľom je vytvoriť neistotu, zvýšiť ceny a rozdeliť nás ako spoločnosť. Budeme sa proti tomu brániť.“