NASA už čoskoro ukončí takmer 50-ročnú púť sond Voyager. Aktuálne najvzdialenejšie človekom vyrobené objekty boli do kozmu vypustené ešte v priebehu 70. rokov minulého storočia. Ich misia mala pôvodne trvať len niekoľko rokov. Prekvapivo však hardvér ostal funkčný po dobu celých dekád, pričom z väčšej časti funguje aj dnes.
Je skutočne neuveriteľné, že sondy ešte stále fungujú. Pôvodne totiž boli určené len na 4-ročnú misiu. „Sme na 44 a pol roku,“ povedal pre Scientific American Ralph McNutt, výskumník, ktorý pracoval so sondami Voyager.
Ako píše server Digital Trends, cieľom programu Voyager bolo využiť kozmický fenomén, kedy sa Jupiter, Saturn, Urán a Neptún zoradili tak, že sondy mohli na svojej jednosmernej ceste zo Zeme navštíviť každú z týchto planét. Sondy zachytili napríklad mraky na povrchu Jupitera či prstence obkolesujúce Saturn.
Azda najväčším úspechom programu bolo, keď sonda Voyager 1 zhotovila fotografiu, na ktorej bolo vidno našu Zem len ako malú bodku. Táto fotografia vznikla ešte v roku 1990, konkrétne zo vzdialenosti viac ako 5,9 miliardy kilometrov od Slnka.
V rokoch 2013 a 2018 sondy prekročili heliopauzu, čo je hranica slnenčného vetra, a vstúpili do medzihviezdneho priestoru. Funkčné ostali aj naďalej.
Sondy Voyager čaká smutná rozlúčka
Vedcom však bolo jasné, že je len otázkou času, kedy sondy začínajú potýkať s fatálnymi problémami. Hoci si obe stále plnia svoje povinnosti, hardvér postupne poľavuje. Voyager 2 ešte v roku 2020 postihla porucha napájania, pričom Voyager 1 nedávno zaznamenal poruchu systému na kontrolu výšky a začal na Zem odosielať nezmyselné dáta.
NASA tak sondy postupne vypína, systém po systéme. Do určitej miery by mali fungovať až do roku 2030. Potom sa však s nimi budeme musieť nadobro rozlúčiť.