Mars má dnes v hľadáčiku viacero spoločností a vládnych agentúr. Červená planéta je zaujímavá predovšetkým svojou históriou, pričom jedného dňa môže poslúžiť ako alternatívny domov pre ľudstvo. Avšak než sa tak stane, je potrebné vykonať množstvo výskumov a analýz, ktoré sú náročné nielen finančne, ale predovšetkým časovo.
Boj o vesmírny priestor je tu s nami už od nepamäti, prakticky od vzniku prvých vesmírnych lodí. Na začiatku boli najväčšími konkurentmi Spojené štáty americké a Rusko (v tom čase Sovietsky zväz), pričom postupne sa začala zapájať aj Čína. Tá sa vraj v tejto oblasti vyšvihla natoľko, že dokáže prekonať USA v minimálne jednom kľúčovom úsilí.
Vzorky ako kľúč k úspechu
Aby sme mohli skúmať Mars, potrebujeme vzorky. Tieto vzorky sa pritom musia nielen získať, ale aj doviezť na Zem, aby mohli byť podrobené detailnej analýze.
NASA už má na Marse pôsobnosť vďaka svojmu roveru Perseverance a helikoptére Ingenuity, ktoré spoločnými silami brázdia po červenom povrchu v snahe získať čo najviac relevantných vzoriek marťanskej pôdy.
Už čoskoro ale nebude jediná. Na Mars sa v dohľadnej dobe plánuje dopraviť aj Čína, a to pod záštitou vesmírnej misie Tianwen-3, ktorej podrobnosti tento týždeň načrtol hlavný konštruktér Sun Zezhou.
Zezhou tvrdí, že Čína na Mars vyšle svoje vesmírne plavidlo koncom roka 2028, pričom získané vzorky pôdy plánuje dopraviť späť na Zem už v júli 2031. Misiu americkej NASA by tak predbehla o dva roky, píše Digital Trends.
Čína na to ide jednoduchšie
Dôvodom tohto kratšieho časového úseku je čiastočne jednoduchosť čínskej misie. Operácia NASA je o niečo komplikovanejšia. Čína chce jednoducho pristáť, pozbierať vzorky a vrátiť sa naspäť. Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA) minulý rok ukázal, že má technológiu na dosiahnutie Marsu a vyslanie rovera na jeho povrch.
Ak by sa misia Tianwen-3 skutočne podarila, Čína by získala až 2-ročný náskok oproti svojmu konkurentovi, čo je dostatok času na vykonanie precíznych analýz a získanie potenciálnych dôkazov o tom, že na Marse skutočne kedysi existoval život.
Nie je to však len otázka histórie. Zo skúmania Marsu benefitujú aj tí, ktorí sa pozerajú dopredu. Do tejto skupiny spadá napríklad Elon Musk, ktorý chce v nasledujúcich dekádach na červenej planéte založiť ľudskú kolónu.