Jednou z najväčších výhrad, ktoré ľudia majú voči elektromobilom, je kapacita batérií. Akumulátory sú síce v mnohých ohľadoch ekologickejšie, no tento šetrný prístup k životnému prostrediu si pýta svoju daň. Proces nabíjania je oveľa pomalší ako tankovanie štandardnej nafty či benzínu, pričom mnohí váhajú aj nad dojazdom.
Nedostatky batérií v elektromobiloch si uvedomujú aj samotní výrobcovia, čo je dôvod, prečo v rámci tohto odvetvia investujú masívne čiastky do výskumu a vývoja. Experimentujú s novými typmi batérií, ktoré majú potenciál ponúknuť nielen väčší objem, ale aj dlhší dojazd. Jednou z nich je aj holandská firma Lightyear, hoci tá k problematike zvolila trochu iný prístup.
Zamerala sa na otázku, ako čo najviac predĺžiť dojazd vozidla bez potreby vývoja nových batérií a pravidelného státia na nabíjacích staniciach. A zrejme našla odpoveď. Jej nový elektromobil Lightyear 0 je v oblasti kapoty, strechy a kufra pokrytý solárnymi panelmi, ktoré dobíjajú akumulátor nielen počas jazdy, ale aj vtedy, keď je vozidlo odparkované, píše CNN.
Až 70 km denne
Spoločnosť tvrdí, že Lightyear 0 bude na jedno nabitie schopný prejsť až 624 km, čím prekonáva napríklad Tesla Model 3 či Kia Niro Long Range. Vďaka solárnym panelom pritom bude vedieť denne získať dodatočný dojazd približne 70 km. Podľa Lightyear sa každá hodina na slnku rovná ďalším 9,6 km.
Účinnosť solárnych panelov pocítia predovšetkým tí, ktorí cestujú na dlhšie vzdialenosti. Pochopiteľne, čím má vozidlo dlhší dojazd, tým menej potrebuje stáť na nabíjacích staniciach. Vodič tak ušetrí nielen kopu času, ale aj peňazí.
Nabíjanie raz za 7 mesiacov?
Existuje dokonca aj scenár, v ktorom elektromobil takmer vôbec nepotrebuje nabíjačku. Ak denná spotreba v horúcich krajinách, ako je napríklad Španielsko či Portugalsko, nepriesiahne 35 km, vozidlo bude stačiť nabíjať len raz za 7 mesiacov. V krajinách s chladnejším podnebím, ako je napríklad Holandsko, bude pri takejto spotrebe potrebné vozidlo nabíjať zhruba raz za 2 mesiace.
Model Lightyear 0 zdieľa mnoho podobností s prototypom, ktorý bol predstavený dva roky dozadu, avšak dokáže urobiť oveľa viac s oveľa menšou batériou. „Pohonné ústrojenstvo je najúčinnejšie na svete,“ hovorí generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti, Lex Hoefsloot, pričom dodáva, že za viac než slušný dojazd mžono vďačiť aerodynamickému dizajnu a štyrom motorom v kolesách.
Vozidlo je tak vďaka tomu oveľa ľahšie. Vážiť má len 1 575 kg, čo je o približne 40 % menej, než koľko vážia iné elektromobily s podobným dojazdom.
Ekologický, no pomalý a drahý
Lightyear 0 však má dve zásadné nevýhody. Jeho maximálna rýchlosť je len 160 km/h, pričom vyšplhať sa na ňu mu trvá okolo 10 sekúnd. Druhým veľkým mínusom je cena. Jeden model Lightyear 0 vás vyjde na približne 250 tisíc eur, čo je o trochu viac ako Ferrari Roma.
Spoločnosť však dodáva, že do roku 2025 chce vydať model Lightyear 2, ktorý sa bude predávať za približne 30 tisíc eur.