Existujú mimozemšťania? Hoci sa touto otázkou ľudstvo zaoberá už veľmi dlho, stále nemáme k dispozícii jasnú odpoveď. Tu a tam sa objaví niečo, čo ukazuje smerom k pozitívnej odpovedi, no takmer vždy je okamžite znegovaná racionálnym vysvetlením odborníkov. Niektoré javy sú však tak zvláštne, že aj tí najväčší skeptici ostanú bez slov.
Nedávno sme vás informovali, že na otázku ohľadom existencie mimozemšťanov sa po novom plánuje zamerať aj NASA, a to formou špecializovaného vyšetrovania UAP, čiže neidentifikovaných leteckých javov. Agentúra však deklaruje, že zatiaľ nemá k dispozícii žiadne relevantné dôkazy o tom, že by doteraz nahlásené UAP boli mimozemského pôvodu.
Signály, aké tu ešte neboli
K možnosti, že vo vesmíre nie sme sami, sa však postupne začína prikláňať aj Čína. Jej gigantický teleskop „Sky Eye“ totiž zachytil podivné signály, ktoré by vraj mohli patriť mimozemskej civilizácii. Téme sa venuje portál Business Insider.
Vedci z Pekinskej univerzity (Beijing Normal University) údajne objavili niekoľko prípadov možných stôp mimozemskej civilizácie. Zistenia boli zverejnené v denníku Science and Technology Daily, oficiálnej publikácii miestneho ministerstva vedy a techniky.
Dá sa to vysvetliť?
Tieto signály mal zachytiť až 500-metrový sférický rádioteleskop (FAST), ktorý je neformálne známy ako Sky Eye. Kozmológ Zhang Tongjie, kedysi prezývaný ako „najlepší čínsky lovec mimozemšťanov“, uviedol, že teleskop lokalizoval „niekoľko úzkopásmových elektromagnetických signálov odlišných od minulosti“. Dodal však, že signály môžu byť len rádiové rušenie.
„Pravdepodobnosť, že podozrivý signál je nejaký druh rádiového rušenia, je tiež veľmi vysoká a je potrebné ju ďalej potvrdiť či vylúčiť. To môže byť dlhý proces,“ uviedol Zhang.
Teleskop FAST, ktorý sa nachádza v provincii Kuej-čou, dokáže zachytiť slabé rádiové vlny z pulzarov a materiálov vo vzdialených galaxiách. „Tanier“ bol dokončený ešte v roku 2016, pričom celý projekt stál v prepočte okolo 162 miliónov eur.
Od septembra roku 2020 je jednou z hlavných funkcií teleskopu práve hľadanie dôkazov mimozemského života. Na programe okrem spomenutej Pekinskej univerzity pracuje aj Kalifornská univerzita v Berkeley.