Fínsko si pripisuje ďalší dôležitý úspech. V pondelok bol na území mesta Kajaani oficiálne uvedený superpočítač LUMI, ktorého úlohou bude riešiť najzložitejšie problémy súčasnosti. Má ísť o najvýkonnejší superpočítač v Európe, pričom na jeho vzniku sa podieľali aj naši českí susedia, konkrétne centrum IT4Innovations, ktoré funguje pod záštitou Technickej univerzity Ostrava. Informáciu priniesol spravodajský web ČT24.
LUMI je poriadny stroj. Jeho výpočtový výkon má presahovať 550 petaflopov, čo zodpovedá kombinovanému výkonu približne 1,5 milióna notebookov. Ak by ste tieto notebooky umiestnili na seba, vytvorili by ste vežu týčiacu sa do výšky 23 kilometrov, čo je takmer trojnásobok výšky najvyššej hory sveta.
Tretí najvýkonnejší superpočítač na svete
Nakoľko sa počítač nachádza vo Fínsku, je zrejmé, že jeho prevádzka prebieha na základe energie z obnoviteľných zdrojov. LUMI čerpá výhradne z vodných zdrojov, z ktorých dokáže vymačkať až 200 megawattov. Okrem toho disponuje úložiskom o veľkosti 117 petabajtov a taktiež agregovanou šírkou pásma I/O 2 terabajty za sekundu.
Obecne ide o tretí najrýchlejší superpočítač na svete. Prekonáva ho už len americký Frontier a japonský Fugaku.
„Je skvelé, že sa nám podarilo to, čo sme si spolu s ostatnými členmi konzorcia pred štyrmi rokmi predsavzali – vybudovať najvýkonnejší európsky superpočítač, ktorý bude konkurovať tým najlepším na svete. LUMI je moderný nástroj, ktorý prinášame aj všetkým používateľom z vedeckej komunity v Českej republike,“ komentoval spustenie stroja Vít Vondrák, riaditeľ Národného superpočítačového centra IT4Innovations.
„Naša účasť v konzorciu LUMI však nie je len o prístupe k jeho výpočtovým zdrojom. Od začiatku sme sa aktívne podieľali na realizácii tohto projektu ako súčasť jeho riadiacej štruktúry a poskytovali sme odbornú podporu používateľom. Som veľmi rád, že sa môžeme aktívne podieľať na tomto historickom míľniku európskeho superpočítača,“ dodáva Vondrák.
Vakcíny, rakovina aj klimatické zmeny
„LUMI je teraz najrýchlejší a energeticky najúčinnejší superpočítač v Európe a jeden z najvýkonnejších na svete. Jeho obrovská výpočtová kapacita umožní oveľa rýchlejší vedecký prielom napríklad v medicíne a výskume klímy. Mohlo by sa to týkať vývoja vakcín, diagnostiky rakoviny alebo zmierňovania dopadov klimatických zmien. Je to skvelý príklad obrovského potenciálu umelej inteligencie pre zlepšenie našich životov,“ hovorí Margrethe Vestagerová, výkonná podpredsedníčka Európskej komisie.
Anders Dam Jensen, výkonný riaditeľ podniku EuroHPC, tvrdí, že kľúčovým faktorom je spolupráca: „V tomto ohľade je spolupráca v rámci konzorcia LUMI priekopníckym úsilím o posilnenie európskej konkurencieschopnosti a digitálnej suverenity a zároveň o podporu globálnej výskumnej spolupráce.“