Facebook sa počas svojej nie až tak dlhej minulosti zaplietol do viacerých škandálov. Takmer všetky sa pritom týkali jednej a tej istej veci – údajov o používateľoch. A inak tomu nie je ani v prípade jeho najnovšieho prešľapu.
Najnovšie sa zaplietol do kauzy spojenej so zbieraním zdravotných údajov amerických pacientov. Ako uvádza server Živě.cz na základe informácií od The Markup, viaceré americké nemocnice majú na svojich webových stránkach nainštalovaný sledovací nástroj, ktorý zhromažďuje citlivé zdravotné údaje o pacientoch (napr. predpisy liekov alebo návštevy lekára), a následne ich odovzdáva do rúk Facebooku.
Facebook pozná vyhľadávaný výraz aj meno lekára
Odosielanie dát Facebooku má na svedomí prvok Meta Pixel, ktorý má byť nainštalovaný minimálne na 33 stránkach najväčších amerických nemocníc. Keď návštevík klikne na tlačidlo pre objednanie sa k lekárovi, tento prvok odošle Facebooku balíček údajov, ktorý je spojený s presnou IP adresou, a teda aj konkrétnou osobou.
V praxi to funguje napríklad tak, že keď osoba do vyhľadávacieho poľa webovej stránky zadá napríklad výraz „prerušenie tehotenstva“, Meta Pixel ho odošle Facebooku spolu s textom tlačidla pre online objednávku a menom lekára.
Táto praktika predstavuje obrovský problém, a to nielen pre Facebook, ale aj samotné nemocnice. Poniektorí bezpečnostní odborníci tvrdia, že inštitúce sa mohli dopustiť porušenia zákona, ktorý zakazuje subjektom zdieľať identifikovateľné zdravotné údaje s tretími stranami. Jedinými výnimkami sú určité zmluvy alebo súhlas pacienta.
„Som hlboko znepokojený tým, čo (nemocnice) robia so zhromažďovaním svojich údajov a ich zdieľaním,“ povedal David Holtzman, konzultant v oblasti ochrany súkromia v zdravotníctve.
Za všetkým hľadaj peniaze
Prečo to Facebook vôbec robí? Dôvodov môže byť niekoľko, avšak podľa odborníkov môžu hlavnú úlohu zohrávať reklamy. Citlivé informácie môžu sieti umožniť napríklad lepšie cielenie reklamy.
Spoločnosť Meta sa k situácii zatiaľ nevyjadrila.