Nárast popularity kryptomien podrobne sledujú nielen vášniví obchodníci a investori, ale aj viaceré výkonné orgány, medzi ktorými rozhodne nechýba ani Európska únia. Práve tá má v pláne do krypto sektora zasiahnuť novým nariadením, ktoré môže citeľne sprísniť realizáciu transakcií. Téme sa venuje server BeInCrypto.
Európska únia už čoskoro rozhodne, či schváli návrh, ktorý prinúti kryptografické spoločnosti zhromažďovať údaje o účastníkoch realizovaných transkacií s kryptomenami, respektíve o odosielateľoch a príjemcoch. Táto podmienka aktuálne platí aj pri regulérnych bankových inštitúciách, ktoré sú povinné evidovať a uschovávať údaje o transkaciách. EÚ tak v podstate len zväčší jej rozsah, aby zahŕňala aj segment krypta.
Koniec anonymity?
Finančným orgánom je potrebné nahlásiť každú transakciu, ktorej hodnota prekračuje 1 000 eur. No hoci túto politiku možno chápať ako jeden z nástrojov na boj proti praniu špinavých peňazí, v rámci kryptomien by predstavovala obrovskú ranu pre jednu z ich zásadných výhod, ktorou je anonymita.
Ak návrh prejde, zmenu pocítia aj európske burzy. Tie by totiž museli museli nahlasovať každú jednu transakciu, aj keby išlo len o „zanedbateľných“ 5 eur. Podporovatelia návrhu argumentujú, že menšie transakcie realizované formou kryptomien sa v nemalom počte prípadov používajú na škodlivé účely, ako napríklad už spomenuté pranie peňazí či dokonca aj terorizmus. Prah pre nahlasovanie prevodov či platieb tak de facto zanikne.
Krypto v prísnejších podmienkach
„Ako si viete predstaviť, veľa búrz proti tomu tvrdo lobovalo, ale podľa toho, čo som nedávno počul v rozhovore s poslancom Európskeho parlamentu, väčšina je za zrušenie prahu,“ hovorí Ajinkya Tulpule, vedúci oddelenia pre dodržiavanie predpisov an kryptoburze bitFlyer.
Tulpule ďalej uviedol, že kryptoburzy možno budú musieť na čas pozastaviť niektoré transakcie, a to dovtedy, kým nedôjde k úplnému dokončeniu tzv. Know Your Customer (KYC) procesov. Okrem iného by tento proces mohol znamenať aj oneskorenie vyrovnania transakcií.
„Existujú niektoré mince, ktoré nie sú pokryté systémami monitorovania transakcií,“ deklaruje Tulpule, čo má byť ďalšia nevýhoda, s ktorou sa burzy budú musieť popasovať.
EÚ má ďalej v pláne aj program Markets in Crypto Assets (MiCA), ktorého cieľom má byť ešte väčšmi zefektívniť reguláciu trhu s kryptomenami, no zároveň zabezpečiť maximálnu úroveň obchodníkov, investorov, ale aj bežných používateľov.
Či sa táto novinka stane súčasťou legistlatívy je otázkou výsledku hlasovania, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu najbližších týždňov.
Ilustr. obrázok – zdroj: Jason Appleton /úprava redakcie