Elon Musk hrozí, že odstúpi od akvizície sociálnej siete Twitter. Spoločnosť mu totiž má upierať právo na prístup k informáciám o pomere falošných účtov, čo bola a je jednou z podstatných doložiek dohody o kúpe. Z tohto dôvodu Musk ešte minulý mesiac oznámil pozastavenie celého procesu.
Elon Musk zoficiálnil svoj úmysel o kúpe ešte v apríli tohto roku, pričom spoločnosti ponúkol 44 miliárd amerických dolárov, v prepočte 54,20 dolára za akciu. Svoj plán predložil aj Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). V ňom uviedol, že 25,5 miliardy dolárov zaplatí v pôžičkách a 21 miliárd dolárov osobným kapitálom.
Teraz je však celý proces ohrozený, nakoľko Twitter odmieta žiadosti na sprístupnenie podrobnejších informácií o svojej používateľskej základni, konkrétne čo sa týka pomeru falošných účtov, Musk má právo na zrušenie dohody a tým pádom celej akvizície, informuje BBC.
„Pán Musk ako budúci vlastník Twitteru má jednoznačné právo na požadované údaje, aby sa mohol pripraviť na prechod podnikania Twitteru do svojho vlastníctva a uľahčiť financovanie svojej transakcie. Na to musí mať úplnú alebo presnú predstavu o samotnom jadre obchodného modelu spoločnosti Twitter – o jej aktívnej používateľskej základni,“ napísal v liste Muskov právnik Mike Ringler.
„Na základe doterajšieho správania spoločnosti Twitter a najmä poslednej korešpondencie spoločnosti sa pán Musk domnieva, že spoločnosť aktívne bráni a marí jeho práva na informácie,“ uvádza sa ďalej v liste. „Ide o zjavné podstatné porušenie povinností spoločnosti Twitter vyplývajúcich zo zmluvy o zlúčení a pán Musk si vyhradzuje všetky práva z toho vyplývajúce, vrátane svojho práva neuskutočniť transakciu a práva vypovedať zmluvu o zlúčení.“
Twitter uviedol, že má v pláne dokončiť prevzatie za dohodnutú cenu a podmienok. Ak Musk napokon predsa len od zmluvy odstúpi, hrozí mu pokuta vo výške 1 miliardy dolárov, prípadne aj žaloba. Parag Agrawal, aktuálny šéf Twitteru, v hŕstke príspevkov obhajoval postupy spoločnosti. Musk na ne reagoval svojím typickým extravagantným spôsobom – emotikonom exkrementu.
Podľa analytikov môže Musk túto situáciu využiť nielen na odstúpenie od dohody, ale aj prerokovanie ceny. Vizionár sa domnieva, že boti, respektíve falošné účty, môžu tvoriť aj viac ako 20 % používateľov sociálnej siete.