Rast cien pohonných hmôt, ktorý v posledných mesiacoch trápi nielen Slovákov, zrejme len tak nepoľaví. Práve naopak, vyzerá to, že zdražovanie benzínu a nafty na čerpacích staniciach bude aj naďalej pokračovať. Hovorí tak analytička 365.bank Jana Glasová, ktorá vychádza z vysokých trhových cien ropy. Téme sa venuje denník Pravda.
„Zároveň ale platí, že Slovensko spolu s Maďarskom a Českom dostalo výnimku zo zákazu dovozu ruskej ropy, keďže ten sa netýka ropy dovážanej potrubím. Tento fakt by teda nemal tlačiť na rast cien ropy u nás. Európsky trh ale bude čeliť nižšej ponuke ropy, keďže tú embargo ešte viac obmedzí. Nadchádzajúca letná motoristická sezóna naopak zvyšuje dopyt, čo bude tlačiť ceny ropy a benzínu nahor,“ uviedla Glasová pre agentúru SITA.
Stále horšie a horšie
Podľa ŠÚ SR mala cena za liter 95-oktánového benzínu v medzitýždňovom porovnaní vzrásť o 1,4 %. Minulý týždeň sa tak predával v priemere za 1,852 eur. Zdražovanie sa však dotklo aj 90-oktánového benzínu, za ktorý si zaplatíme v priemere 2,043 eur, čo symbolizuje nárast o 2,1 %, a taktiež nafty, ktorej cena porástla o necelé 1 %, konkrétne na priemernú hodnotu 1,778 eur za liter.
Červených čísel si pritom môžeme všimnúť aj v medziročnom porovnaní. Vlani bol 95-oktánový benzín lacnejší o približne 37 %, zatiaľ čo 98-oktánový benzín zdražel o približne 32 %. Nafta je na tom dokonca ešte horšie, jej cena medziročne vzrástla takmer o polovicu.
Vysoký dopyt, nízka ponuka
Jedným z hlavných dôvodov pre tieto drastické cenové rasty je čiastočný zákaz importu, respektíve dovozu ruskej ropy zo strany EÚ. Toto embargo tlačí cenu ropy smerom nahor – ropa Brent sa v priebehu minulého týždňa pohybovala v cenovom rozmedzí od 120 do 124 amerických dolárov za barel (159 litrov).
„Dohoda únie na znížení dovozu z Ruska podporuje obavy, že na trhu bude počas letnej sezóny vysoký dopyt a nižšia ponuka ropy. Tomuto napomohli aj kroky Saudskej Arábie, ktorá zvýšila ceny ropy pre ázijských odberateľov viac, než sa očakávalo, čo nasvedčuje tomu, že ponuka bude naďalej nedostatočná. Ropnému trhu nepomohol ani kartel OPEC+, ktorý síce rozhodol o výraznejšom zvýšení produkcie, ale aj tak to je nedostatočné a nedokáže to pokryť výpadok ruskej ropy,“ hovorí Glasová.
Rast cien však spôsobujú aj iné situácie globálneho dosahu, ako je napríklad aktuálna pandemická situácia v Číne či už spomínaný štart motoristickej sezóny.