Takmer dva roky od uvedenia čipu Apple M1 – prvého z radu „Apple Silicon“ – založenej na architektúre ARM, prichádza jeho nástupca. Apple M2 prináša niekoľko dôležitých vylepšení, ktoré z neho robia perfektnú voľbu pre nadšencov zariadení od Apple.
Nová generácia prináša o 18 % vyšší výkon pri rovnakej spotrebe. Apple sa to podarilo vďaka zdokonaleniu 5 nm výrobného procesu. Ak ste čakali úplne nový čip, dnes ste sa nedočkali. Apple M2 je akýmsi vylepšením toho, čo Apple ukázal pred dvoma rokmi a solídnym základom pre to, čo nás čaká v blízkej budúcnosti.
Čo sa špecifikácií týka, nový čip ponúka 8 jadier, 10 grafických jadier a 24 GB unifikovanej pamäte. Vyšší výkon pochádza nielen z výkonnejších jadier, ale aj z o 50 % väčšiu šírku pásma než M1.
Vylepšenie architektúry tiež znamená, že nový M2 má 20 miliárd tranzistorov, 16-jadrový Neural Engine, ktorý je o 40 percent výkonnejší ako predchádzajúca verzia a dokáže vykonať až 15,8 bilióna operácií za sekundu.
Pri bližšom pohľade je zjavné, že M2 je fyzicky o niečo väčší než M1, čo Apple umožnilo vtesnať všetky tranzistory navyše.
Rovnako ako M1 je aj M2 vybavený štyrmi výkonnými jadrami a štyrmi úspornými jadrami. Avšak po stránke grafického čipu už M2 používa až 10 jadier, čo by malo priniesť výrazné zvýšenie výkonu pri úlohách spojených s grafikou.
Apple uvádza, že M2 dokáže poskytnúť až 100 GB/s šírku pamäťového pásma s podporou pre 6K externý monitor. Na papieri sa toho zmenilo dosť. Teraz ostáva len čakať, či sa tvrdenia Apple pretavia aj do skoku vo výkone aj v skutočnom svete.