Na obežnej dráhe Zeme sa 15. apríla rozpadol objekt s označením 32398, informovala 18. letka americký vesmírnych síl, ktorá v súčasnosti monitoruje 16 kusov vesmírneho odpadu súvisiacou s touto udalosťou. Podľa predbežných informácií má ísť o ulážny motor z vesmírnej rakety, ktorá v roku 2007 na orbitu dopravila satelity systému GLONASS, zistil novinár Anaolij Zak zo serveru RussianSpaceWeb.
Podľa astrofyzika a sledovateľa satelitov Jonathana McDowella pôsobiacom v astrofyzikálnom ústave Harvard-Smithosinan Center for Astrophysics mali Rusi na vynesie na obežnú dráhu využiť raketu Proton, ktorej vrchný stupeň používal dva malé motory.
Vybuchlo už 54 motorov
„Motoroy SOZ pri zážihu nespotrebujú všetky pohonné látky. Majú však nešťastnú tendenciu po rokoch alebo desaťročiach vybuchnúť a zanechať po sebe hromadu vesmírneho odpadu na vysoko eliptickej obežnej dráhe. Doteraz na orbite explodovalo najmenej 54 motorov SOZ,“ upresnil na Twitteri McDowell.
Motor SOZ okolo Zeme krúžil po vysoko eliptickej dráhe s najbližším bodom vzdialeným len 388 km, a najvzdialenejším bodom až 19 074 kilometrov od zeme. Vesmírnemu odpadu bude podľa McDowella trvať dlho, kým sa opäť priblížia k zemi. „Táto udalosť s vesmírnym odpadom bola predvídateľná a je dobre pochopená. Aj napriek tomu je veľmi nešťastná,“ podotkol.
Vesmírny odpad je pre prevádzkovateľov satelitov a plánovačov misií čoraz väčší problém. Európska vesmírna agentúra (ESA) odhaduje, že v súčasnosti okolo Zeme obieha vyše 36-tisíc kusov jednotlivých objektov väčších najmenej 10 centimetrov. Podľa ESA sa na obežnej dráhe Zeme pravdepodobne nachádza až 1 milión objektov s priemerom od 1 až po 10 centimetrov.