Je to už niekoľko mesiacov, čo ruské ozbrojené sily demolujú mestá na území susednej Ukrajiny. K vykonávaniu svojej „špeciálnej operácie“, ako vojnu označila ruská vláda, pritom využívajú rôzne nástroje priam deštruktívneho charakteru. Nie každý ich krok však ide podľa predstáv Kremľa. Ako príklad môže poslúžiť čerstvý incident týkajúci sa mínometu 2S4, inak známeho ako „Tulipán“.
Ruský vojenský reportér Alexander „Saša“ Kots nedávno odhalil, že Rusko začína používať svoje 240-milimetrové mínomety 2S4, ktoré sú určené na prienik, respektíve ničenie ťažkých opevnení a veľkých budov, píše Forbes.
2S4 patrí medzi najnebezpečnejšie zbrane, aké kedy ľudské ruky vytvorili. Nakoľko na západe nemá žiadnu konkurenciu či alternatívu, možno ho klasifikovať ako najväčší aktívny mínometný systém na svete. Strieľať dokáže až 130-kilogramové projektily F864, a to na vzdialenosť vyše 9,5 kilometra. Jeho maximálna kapacita je 40 striel, pričom jednu zvládne vypáliť za minútu. Okrem toho si dokáže poradiť aj s laserom navádzanými strelami Smel’chak či projektilmi 3O8 s dostrelom niečo vyše 19 km.
Tieto zbrane boli taktiež použité medzi rokmi 2014 a 2015, konkrétne na zničenie letiskových terminálov v Donecku a Luhansku či na terorizovanie civilistov v Sýrii, Libanone a Čečensku. Zo stoviek modelov nasadených v období studenej vojny si Rusko malo v operačnej službe ponechať približne 10 až 12 kusov.
Video, ktoré podpísalo ortieľ
Začiatkom tohto mesiaca bol mínometný systém 2S4 zachytený na videu, o ktorého vznik sa postaral vyššie spomenutý reportér Alexander Kots. Vzniknúť malo na území ukrajinského mesta Rubežnoje.
Tieto zábery však eventuálne mali úplne iný následok, než v aký Rusko dúfalo. Len 24 hodín po ich zverejnení totiž prišla ukrajinská armáda s vlastným videom. Natočené bolo dronom a zachytávalo miesto v blízkosti budovy, z ktorej natáčal Kots. Vidieť na ňom možno 2S4 pohltený plameňmi a následne aj obrovskú explóziu jeho munície.
Kotsove video tak poslúžilo nielen ako propaganda, ale zároveň aj ako mapa pre ukrajinské ozbrojené zložky, ktoré vďaka nemu dokázali presne identifikovať polohu mínometného systému a následne ho zneškodniť.
Ukrajina možno bude musieť ustúpiť
Hoci ide o potešujúce víťazstvo pre Ukrajinu, vojna stále nekončí. Ruská agresia aj napriek početným stratám nepoľavuje a žiaľ to vyzerá, že inak tomu nebude ani v blízkej budúcnosti. Vraj už v priebehu budúceho týždňa sa môže ukázať, či brániaca sa krajina dokáže odolať náporu, ktorý jej nepriateľ vyvíja na oblasť mesta Severodoneck. Ak nie, Kyjev si zrejme bude musieť vybrať medzi tým, či nechá zložky v tomto meste obkľúčiť, alebo zaháji ústup z obranných pozícii, ktoré so vztyčenou hlavou drží už celé mesiace.
Ilustr. foto – zdroj: Ukraine Weapons Tracker (úprava redakcie)