Zoznam 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta má nového kráľa. Na trón sa po novom usadil počítač s označením Frontier, ktorému sa v benchmarku Linpack podarilo prekonať rýchlosť, respektíve výkon 1,102 exaFLOPS (inak aj ExaFlop/s). Inými slovami, ide o počítač, ktorý dokáže vykonať až 1018 operácií za sekundu. Téme sa venuje server Tom’s Hardware.
Frontier tak zosadil predošlého lídra zoznamu, japonský superpočítač Fugaku. Ďalším zaujímavým faktom je, že Frontier je výkonnejší ako nasledujúcich 7 superpočítačov dokopy. Počas kontinuálneho benchmarkingu prostredníctvom Linpack FP64 dosiahol výkon 1,1 exaFLOPS, no v špičkovom výkone sa údajne dokáže vyšplhať až na 1,69 exaFLOPS. Po dadotočnom ladení by sa pritom mohol odomknúť priestor na dosiahnutie výkonu až 2 exaFLOPS.
Okrem toho je Frontier aktuálne považovaný za najrýchlejší AI systém na svete. V dedikovanom benchmarku, HPL-AI, dosiahol výkon 6,88 exaFLOPS v zmiešanej presnosti – hodnota ekvivalentná 68 miliónom inštrukciám za sekundu pre každý z 86 miliárd neurónov v mozgu.
Frontier: Ďalší titul pre AMD
Superpočítač používa špičkové procesory AMD Epyc so 64 jadrami. Má 9 408 výpočtových uzlov, každý s jedným 64-jadrovým procesorom a štyrmi grafickými čipmi (AMD Instinct MI250X). Tieto uzly sú rozdelené do 74 skriniek, pričom každá z nich váži okolo 3 600 kg. CPU systém ako taký tak pozostáva zo 602 112 jadier, pričom GPU systém z až 8 138 240 jadier. Dokopy tak Frontier ponúka až 8,7 milióna jadier.
Pre AMD ide o ďalší ohromný úspech. AMD Epyc po novom obsahuje 5 z 10 najlepších superpočítačov na svete. Čo sa týka zoznamu Top500, v tom majú procesory AMD Epyc zastúpenie pri až 94 superpočítačoch, čo je značný nárast oproti 73 v novembri minulého roku.
Superpočítače s citom pre efektivitu
AMD pritom má veľký úspech aj v rebríčku Green500, ktorý sleduje počítače z hľadiska energetickej efektivity. V tomto prípade má spoločnosť zásluhu na štyroch najefektívnejších systémoch na svete.
O výrobu počítača Frontier sa postarala spoločnosť HPE. Aktuálne sa nachádza v Národnom laboratóriu Oak Ridge (ORNL) ministerstva energetiky (DOE) v americkom Tennessee.
Ilustr. obrázok – zdroj: ORNL (via Tom‘ Hardware)