Vírus s označením CF33-hNIS (Vaxinia) je onkolytický vírus, ktorý bol geneticky modifikovaný tak, aby selektívne napádal a zabíjal rakovinové bunky a tie zdravé nechal na pokoji.
CF33-hNIS je upravený vírus kiahní, ktorý funguje na princípe vniknutia do rakovinových buniek, v ktorých sa začne množiť až kým napadnutá bunka nepraskne. Tým sa do krvného obehu dostanú antigény, ktoré nakopnú imunitný systém, ktorý následne napadne neďaleké rakovinové bunky.
Vedci vírus úspešne otestovali na zvieratách, pri ktorých dokázala imunitná reakcia spustená vírusom efektívne bojovať proti rakovine. Doteraz však novú terapiu nevyskúšali na ľuďoch.
Vírus zverbuje imunitný systém
Výskumné centrum City of Home a biotechnologická spoločnosť Imugene z Austrálie nedávno oznámili, že spustili prvé testy na ľuďoch. „Náš nedávny výskum ukázal, že onkolytické vírusy dokážu stimulovať imunitný systém dostatočne na to, aby sám napadol a zabil rakovinové bunky. Okrem toho ho vírus nakopne dosť na to, aby bol rýchlejší v reakciách na iné hrozby,“ povedal onkológ a hlavný vyšetrovateľ zo City of Hope Daneng Li.
„Veríme, že CF33-hNIS má potenciál výrazne zlepšiť vyhliadky pre našich pacientov,“ dodal. Predtým, ako budú môcť modifikovaný vírus naordinovať väčšiemu počtu ľudí, musia najskôr zistiť či je bezpečný a či ho bude ľudský organizmus tolerovať.
V prvej fáze klinických testov bude liečba podaná 100 pacientom, ktorí majú pokročilú fázu rakoviny s metastázami alebo pokročilejšími nádormi. Museli tiež neúspešne skúsiť dve rôzne formy liečby. Vírus im bude podaný priamo do nádoru alebo intravenózne.
Historický okamih pre onkológov
Ak sa ukáže, že ľudský organizmus bude vírus tolerovať, výskumníci sa následne zamerajú na kombináciu CF33-hNIS s pembrolizumabom, liekom, ktorý sa už teraz využíva pri liečbe rakoviny.
Ak sa ukáže, že je bezpečný a dobre znášaný, môže to znamenať objavenie nového a extrémne silného nástroja v boji proti nádorom. Nie je teda prekvapením, že ho už teraz nazývajú ako historický okamih v onkológii. Vďačí tomu hlavne vďaka tomu, ako dokáže aktivovať a naverbovať imunitné bunky.
Onkolytický vírus tak dokáže imunitný systém vytrénovať na okamžitú odpoveď v prípade, ak by sa podobná bunka objavila v organizme. To či bude CF33-hNIS nakoniec skutočne fungovať momentálne nevie nikto. Jedno je však isté už teraz, milióny ľudí po celom svete dúfajú, že áno.