Človek pohybujúci sa vo svete internetu si nikdy nemôže byť istý 100-percentnou bezpečnosťou. Inak tomu nie je ani pri prominentných obchodoch s aplikáciami, pri ktorých spoločnosti nasadzujú tie najšpičkovejšie ochranné systémy. Tie však nie sú dokonalé a občas sa stane, že cez svoje brány prepustia aj škodlivé súbory. Najnovšou obeťou sa stal Google Play Store, v ktorom sa zistila prítomnosť viac než 200 škodlivých aplikácií, upozorňuje server The Hacker News.
Tieto aplikácie má konkretne postihovať stále častejšie sa vyskytujúci spyware Facestealer. Pod jeho hrozby spadá napríklad krádež citlivých údajov, a to vrátane prihlasovacích údajov na Facebook či zber údajov cookies. Dostihnutiu sa pritom vyhýba tým, že mení svoj kód, podobne ako Joker. „Podobne ako Joker, ďalší mobilný malvér, aj Facestealer často mení svoj kód, čím vzniká mnoho variantov,“ uviedli analytici z Trend Micro. „Od svojho objavenia tento spyware nepretržite obťažuje službu Google Play.“
Existencia spyvéru Facestealer bola prvýkrát zaznamenaná ešte v lete minulého roku. Ide o skupinu škodlivých aplikácií, ktoré napádajú obchod s aplikáciami pre OS Android, a to s cieľom odcudziť citlivé údaje používateľa.
Vyše 40 aplikácií z oblasti krypta
Vyše 200 novo identifikovaných záškodníkov možno rozdeliť do niekoľko hlavných kategórií. Zistilo sa 42 VPN aplikácií, 20 aplikácií pre fotoaparát a následne 13 aplikácií zameraných na úpravu fotografií. V značnom množstve sa podvodné aplikácie našli dokonca aj v oblasti krypta. Konkrétne ich je viac ako 40. V tomto prípade spyware doslova núti používateľov sledovať reklamy a platiť za služby založené na báze predplatného.
Niektoré z týchto aplikácií dokonca posúvajú hranice ešte ďalej, a to tak, že sa snažia získať kľúčové dáta potrebné na o obnovenie prístupu do peňaženky s kryptomenami.
Okrem toho sa 125 škodlivých aplikácií nachádza v kategórii s označením „iné“. Ako však píše server Mobilizujeme.cz, nachádzajú sa tu napríklad fitness služby.
Ktoré to sú?
Podľa denníka India Today sa majú na zozname škodcov nachádzať aplikácie ako Dily Fitness OL, Panorama Camera, Business Meta Manager, Swam Photo, Enjoy Photo Editor, Cryptomining Farm Your own Coin či Photo Gaming Puzzle. Podrobný prehľad všetkých infikovaných aplikácií nájdete na stránkach a v databáze Trend Micro.