Zdá sa, že Rusko nie je jedinou krajinou s výhradami voči satelitom spoločnosti SpaceX, ktoré v nemalom množstve krúžia na orbite. Podľa novej správy denníka South China Morning Post (SCMP), na ktorú upozornil server Futurism, ich má mať na muške ešte minimálne jedna svetová veľmoc – Čína.
Čínski vedci v spolupráci s obranným priemyslom najľudnatejšej krajiny sveta majú skúmať spôsoby, ako znefunkčniť či eventuálne zniťiť satelity Starlink, prostredníctvom ktorých SpaceX poskytuje internetové pokrytie. Čína tak má v pláne spraviť v prípade, ak by sa ukázalo, že tieto satelity predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.
V novom dokumente, ktorý bol pubikovaný v odbornom magazíne Modern Defense Technology, čínski odborníci odporúčajú na znefunkčnenie či deštrukciu konštelácie satelitov použiť „mäkké“ i „tvrdé“ metódy. Čo presne majú týmito dvoma pojmami na mysli však zatiaľ nie je úplne jasné.
Táto správa prichádza aj najpriek tomu, že Elon Musk má v Číne nemalé zastúpenie, a to predovšetkým vďaka továrni Gigafactory v Šanghaji, ktorá produkuje obrovské objemy elektromobilov Tesla. To však Čína očividne neberie ako poľahčujúcu okolnosť.
SpaceX ako hrozba pre čínske vesmírne operácie
Krajine sa zrejme nepáči rastúci vplyv SpaceX na vesmírny priestor. Nepomáha pritom ani fakt, že spoločnosť má úzke väzby na Pentagon a v mene americkej vlády učinila niekoľko prísne tajných vesmírnych misii.
Čínski odborníci sa domnievajú, že iónové trysky systému Starlink by mohli poskytnúť dostatočnú silu na to, aby prešli do ofenzívneho režimu a vyradili z orbity čínske ciele. Preto podľa nich krajina potrebuje vyvinúť technológiu, ktorá by dokázala efektívne zachytiť a identifikovať signály každého jedného satelitu Starlink.
„Konštelácia Starlink predstavuje decentralizovaný systém,“ uvádza sa v zmienenom dokumente. „Konfrontácia sa netýka jednotlivých satelitov, ale celého systému. To si vyžaduje určité nízkonákladové a vysoko účinné opatrenia.“
Čína vraj už pracuje na viacerých spôsoboch, akými by mohla zakročiť proti SpaceX a jej satelitom. Arzenál vraj môže obsahovať aj laserový systém zameriavania a rušičky.
Už druhá svetová mocnosť
Ako sa celá situácia vyvinie je zatiaľ nejasné. Pre Elona Muska a SpaceX však rozhodne nejde o dobrú správu, nakoľko Čína je už druhou mocnosťou s výhradami voči konštelácii Starlink. Prvý výraznejší odpor prišiel zo strany Ruska, ktorý Musk začiatkom roka komentoval slovami: „Dúfam, že to nebude potrebné, ale myslím si, že dokážeme vypúšťať satelity rýchlejšie, ako oni dokážu vypúšťať protisatelitné rakety.“
Ilustr. obrázok – zdroj: AK Rockefeller/flickr.com/úprava redakcie