Koronavírus a jeho rôzne varianty ešte stále terorizujú celý svet. To však neznamená, že ostatné choroby sú na dovolenke. Po novom odborníkov trápia vzácne opičie kiahne, ktoré sa začali šíriť v Portugalsku a Anglicku. Podrobnejšie sme sa prvým prípadom venovali v samostatnom článku.
Pôvodnou oblasťou tohto ochorenia má byť Afrika, predovšetkým jej západná a stredná časť. Až 7 z 8 potvrdených prípadov v Anglicku však nemá súvisieť s nedávnou cestou na tento kontinent. Infikovaní vraj dokonca ani neprišli do kontaktu s osobou, ktorá by takúto cestu v nedávnom odobí podnikla.
Odborníci nemali a stále nemajú dostatok informácií o tom, aby dokázali presne identifikovať spôsob a rozsah šírenia opičích kiahní. Podľa všetkého sa však šíri rýchlejšie, než predpokladali. Počas víkendu bol totiž potvrdený prípad len neďaleko od slovenských hraníc, konkrétne vo Viedni, hlavnom meste Rakúska.
Opičími kiahňami sa mal nakaziť 35-ročný muž. Po potvrdení ochorenia v nedeľu, 22. mája, bol okamžite presunutý do izolácie, píše agentúra Reuters. Podľa miestnych zdravotníckych orgánov sa mu vraj „za daných okolností“ darí dobre. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila, že ide o vôbec prvý prípad zaznamenaný na rakúskej pôde.
Opičie kiahne: Aké sú príznaky?
Nakoľko sa dokázali opičie kiahne dopracovať do tak tesnej blízkosti Slovenska, odporúčame všetkým, aby venovali dostatočnú pozornosť akýmkoľvek symptómom, s ktorými sa toto ochorenie spája.
Medzi najčastejšie príznaky nákazy opičími kiahňami patrí bolesť hlavy a celého tela, horúčka, zväčšené lymfatické uzliny a bolestivé pľuzgiere, ktoré sa môžu vyskytovať na tvári a končatinách.
Prenos choroby na človeka (väčšinou z veveričiek, potkanov a iných hlodavcov či hadov) na človeka má prebiehať formou uhryznutia, poškriabania či kontaktu s telesnými tekutinami má prebiehať formou uhryznutia, poškriabania či kontaktu s telesnými tekutinami infikovaného zvieraťa. Medzi ľuďmi sa následne môže šíriť kontaktom so slinami z kašľa či fyzickým kontaktom s hnisom obsiahnutým v léziách.
Vyšetrovanie stále prebieha
Hoci odborníci nemajú úplne prázdne ruky, stále im o opičích kiahňach chýba značné množstvo informácií. Stále nevedia presne identifikovať vážnosť ochorenia či všetky spôsoby, akými sa dokáže prenášať. Nevylučuje sa dokonca ani teória, že sa kiahne prenášajú pohlavným stykom.
Ilustr. obrázok – Zdroj: Pixabay (via Pexels)/CDC/Getty Images (via NPR)/úprava redakcie