Spoločnosť Meta je azda najväčším nadšencom myšlienky metaverza. Jej plány ohľadom tohto ambiziózneho projektu pokročili natoľko, že už rozmýšľa aj nad výškou provízie z transakcií, ktoré sa v prostredí metaverza realizujú.
Metaverse možno všeobecne chápať ako virtuálny svet, do ktorého ľudia môžu vstúpiť za pomoci VR headsetov. V ňom vzájomne interagujú prostredníctvom avatarov, a to napríklad aj vtedy, keď sú od seba v tej skutočnej realite vzdialení na tisíce kilometrov.
Meta si servítku pred ústa neberie
Spoločnosť Meta tento týždeň predstavila nové spôsoby, akými si môžu tvorcovia v metaverze zarobiť. Jedným z nich je predaj NFT tokenov prostredníctvom platformy Horizon Worlds. Hoci Meta odmietla špecifikovať, aký podiel si z týchto obchodov vezme, hovorca spoločnosti pre CNBC povedal, že provízia bude siahať do výšky 47,5 %.
30 % z uvedenej hodnoty si má Meta účtovať ako poplatok za realizáciu transakcií cez obchod Meta Quest Store. Zvyšných 17,5 % pripadá na platformu Horizon Worlds. Pochopiteľne, slová hovorcu nepotešili viacerých členov NFT komunity, z ktorých niektorí si vybili svoju frustráciu pomocou sociálnych sietí.
Celkom irónia
Tak vysoká provízia je celkom ironická, a to predovšetkým kvôli tomu, že práve Meta vrátane Marka Zuckerberga v minulosti kritizovala Apple a jeho 30 % províziu z nákupov uskutočnených v prostredí App Store. Politiku platnú v prostredí tohto obchodu s aplikáciami označila za monopolnú a škodlivú, pričom dodala, že blokuje inovácie a hospodársku súťaž.