Diskusia pod videami na YouTube často pripomína prechádzku mínovým poľom. Popri autentických reakciách musí divák kľučkovať medzi príspevkami falošných účtov, trollov alebo užívateľov, ktorí sa vydávajú za známe osobnosti s cieľom niekoho podviesť.
Falošné účty často ostatných diskutujúcich vábia na rôzne prekvapenia, darčeky alebo exkluzívny obsah s tým, že podrobnosti prezradia v súkromnej správe (často Telegram, WhatsApp).
Ak sa neobozretná obeť k súkromnej komunikácii s falošným účtom odhodlá, zväčša sa stane terčom niektorého z mnohých klasických online podvodov, ktoré nakoniec poznáme aj z iných sociálnych sietí a komunitných platforiem.
Spam v komentároch na YouTube nerobí vrásky iba bežným návštevníkom, ale aj tvorcom videí, ktorí sa už neraz posťažovali, že jeho moderovanie spoločnosť nezvláda. Naposledy tak učinil technológ Marques Brownlee, ktorý tejto téme venoval samostatné video. Podľa neho YouTube boj so spamom dlhodobo nezvláda a poukázal na to, že sa vyskytuje čoraz častejšie.
YouTube má niekoľko nástrojov na boj proti spamu, očividne však nefungujú efektívne. Server vo vlastníctve Googlu falošné účty odhaľuje pomocou umelej inteligencie v kombinácii so živými moderátormi. Tvrdí, že pomocou týchto prostriedkov odstránil takmer miliardu falošných príspevkov.
Spoločnosť v týchto dňoch ale zavádza do praxe nový nástroj na moderovanie obsahu, v rámci ktorého si môže autor nastaviť, aby boli komentáre kontrolované prísnejšie, nad rámec štandardného režimu automatickej filtrácie.
Zatiaľ môžeme iba dúfať, že toto rozšírenie pomôže nežiadúci spam eliminovať. Funkcia je totižto experimentálna a dostupná iba pre (zrejme vybraných) tvorcov obsahu. Zostáva veriť, že sa jej účinok potvrdí v praxi a stane sa pevnou súčasťou nástrojov automatickej kontroly.
Autori majú jednu, radikálnejšiu možnosť, ako so spamom zatočiť. Komentáre pod svojimi videami môžu úplne vypnúť. Takto ale prídu o žiadanú interakciu, ktorá zvyšuje dosah nimi vytvoreného obsahu.