Bitcoin sa po novom stáva oficiálnou menou v celkovo dvoch krajinách. Ešte minulý rok ju za ekvivalent prioritného platidla uznal El Salvádor, malá krajina v strednej časti Ameriky. Teraz podobný krok učinila aj Stredoafrická republika (SAR), informuje server The Verge.
Návrh zákona o prijatí bitcoinu ako oficiálneho platidla jednomyseľne schválil štátny parlament. Úrad prezidenta SAR prehlásil, že tento rok „zlepší podmienky občanov Stredoafrickej republiky“ a vyzdvihne SAR ako „jednu z najodvážnejších a najvizionárskejších krajín sveta“. Krok číslo jeden – adopcia bitcoinu.
Geopolitickí analytici a finanční experti boli z tejto novinky silno prekvapení. Hoci je pravda, že Stredoafrická republika je bohatá na zlato a urán, stále ide o jednu z najchudobnejších krajín na svete. Od roku 2012 ju trápi občianska vojna a čo navyše, k internetu má prístup len 11 % z celkovo 4,8 milióna obyvateľov.
Môže za tým byť niečo viac?
Poniektorí sú toho názoru, že schválenie bitcoinu ako oficiálnej meny neprišlo ako krok smerom k rozvinutejšej a zdravšej ekonomike. SAR je jedným z celkovo šiestich štátov v Afrike, ktoré ako hlavnú menu používajú stredoafrický frank (CFA). Podľa právnickej firmy Baker McKenzie ide o regionálnu menu, ktorá je podporovaná Francúzskom a naviazaná na euro.
Adopcia bitcoinu je v očiach niektorých vnímaná ako pokus o oslabenie stredoafrického franku, inými slovami „veľký prostredník“ do tváre Francúzska a jej bývalej koloniálnej mocnosti.
Niektorí zase tvrdia, že rozhodnutie SAR má určitú spojitosť s konfliktom na Ukrajine, respektíve jej blízkym vzťahom s Ruskom. SAR je jednou z mála krajín, ktoré sa rozhodli zdržať hlasovania OSN odsudzujúceho ruskú inváziu na Ukrajinu.
„Tento kontext vzhľadom na systémovú korupciu a ruského partnera, ktorý čelí medzinárodným sankciám, skutočne podnecuje podozrievavosť,“ povedal analytik Thierry Vircoulon z Francúzskeho inštitútu medzinárodných vzťahov pre tlačovú agentúru AFP.