Ukrajina už niekoľko týždňov čelí vojenskej invázii zo strany Ruskej federácie. Nášmu východnému susedovi pomáhajú mnohé krajiny, no aj jednotlivci. Štát totiž potrebuje financie na zabezpečenie humanitárnej pomoci ako aj peniaze na vojenský materiál. Mnohí jednotlivci Ukrajine peniaze posielajú vo forme kryptomien.
Krypto dary sa od začiatku invázie slušne napočítali, na ukrajinský účet ich prišlo už vyše 100 miliónov dolárov. Prezident Zelenskyj preto takúto pomoc musel urýchlene legalizovať. V súvislosti so štedrými darmi tak podpísal zákon legalizujúci kryptomeny.
Zelenskyj si uvedomuje, že niektorí ľudia nechcú posielať peniaze v zaužívaných menách a skôr preferujú anonymné dary vo forme kryptomien. Ako sám povedal, Ukrajina víta aj takéto dary, preto musel podpísať zákon o virtuálnych aktívach, čím ich de facto zlegalizoval.
Čo sa mení?
Čo to ale znamená? Aj na Ukrajine predsa fungovali kryptomeny aj pred ruskou inváziou. V praxi to znamená, že ukrajinské banky budú môcť otvoriť účty nielen pre ľudí či „tradičné“ firmy, ale aj pre kryptofirmy. Národná komisia pre cenné papiere a burzy bude následne plniť úlohu dozorcu.
„Kryptomeny sa so začiatkom vojny stali silným nástrojom pre prilákanie ďalších finančných prostriedkov na podporu ozbrojených síl Ukrajiny,“ povedal na margo legalizácie digitálnych aktív ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov.
Kryptomeny majú mnohé výhody. Nerešpektujú totiž štátne hranice a sú tým pádom odolné voči cenzúre. Nekontroluje ich žiaden centrálny orgán schopný zablokovať transakcie. Navyše, transakcie sú rýchlejšie a výrazne lacnejšie než bežné prevody.