Kalifornská spoločnosť Apple predstavila počas podujatia „Peek performance“ cenovo dostupný iPhone SE 3 a tablet iPad Air 5. generácie. Zariadenia získali 5G pripojenie a výkon dávkovaný čipom A15 Bionic, resp. procesorom M1. Mobilné zariadenia však doplnila ešte jedna veľká novinka – počítač Mac Studio, ktorý ocenia kreatívni profesionáli.
Počítač Mac Studio prichádza aj s novým, extra výkonným čipsetom M1 Ultra a monitorom Studio Display. Nový stolný počítač vyzerá ako zväčšený Mac Mini, no na rozdiel od neho ponúka oveľa viac výkonu. Apple uviedol, že v tomto ohľade prekonáva aj špičkový Mac Pro.
Relatívne kompaktné telo je vysoké 9,5 a dlhé 19,7-centimetra. Zmestiť by sa tak malo na každý stôl. Apple tiež sľubuje veľmi tichú prevádzku aj pri vysokom zaťažení. Na zadnej strane sa nachádzajú štyri porty Thunderbolt 4, 10 Gb ethernet port, dvojica USB-A rozhraní, HDMI a 3,5 mm audio jack.
Z prednej strany zase vykúkajú dva USB-C porty s priepustnosťou 10 Gb/s (čip M1 Max), prípadne 40 Gb/s (čip M1 Ultra), a slot na pamäťové SD karty. K počítaču môžu byť pripojené až štyri monitory Pro Display XDR. Súčasťou počítača je tiež Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.
M1 Ultra
Apple s novým čipom M1 Ultra opäť ukázal, že nemá problém posúvať hranice výkonu na novú úroveň. Tajomstvom procesorovej súpravy je architektúra UltraFusion, ktorá efektívne prepája dvojicu čipsetov M1 Max do jedného celku.
Áno, M1 Ultra nie je samostatnou jednotkou, v podstate ide o kombináciu dvoch čipov M1 Max so zjednotenou 128 GB operačnou pamäťou. 5 nm kremík obsahuje až 114 miliárd tranzistorov, pričom ponúka šírku pásma 800 GB/s.
Čo sa týka vzájomnej komunikácie medzi dvomi čipmi – medziprocesorovej šírky pásma, reprezentuje ho údaj 2,5 TB/s. Inak ide o 20-jadrový procesor (16 výkonných a 4 efektívne jadrá). Tým najvyšším nárokom nadbieha aj 64-jadrová grafická jednotka a 32-jadrový Neural Engine so strojovým učením.
Výborne vyzerá efektivita. M1 Ultra pri neskromnom náraste výkonu spotrebuje výrazne menej energie. Integrované nástroje na kódovanie a dekódovanie videa podporujú hardvérovú akceleráciu formátov H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW.
Počítač Mac Studio bude, prirodzene, dostupný vo viacerých konfiguráciách. Čip M1 Ultra nie je povinnou jazdou. „Skromnejší“ používatelia si môžu vybrať i prevedenie s už dobre známym čipsetom M1 Max.
Ako to vyzerá s cenami? Mac Studio s procesorom M1 Max (10 jadier) začína podľa rakúskej stránky Apple na sume 2299 eur. Za tieto peniaze zákazník dostane 32 GB RAM-ku, 512 GB SSD, 24-jadrovú grafiku a 16-jadrový Neural Engine.
Verzia s čipsetom M1 Ultra (20 jadier) vychádza na 4599 eur. Prítomná je 64 GB operačná pamäť, 1 TB SSD, 48-jadrové GPU a 32-jadrová jednotka so strojovým učením.
Pokiaľ by si chcel zákazník zakúpiť Mac Studio v tej najvyššej konfigurácii, zaplatí bez mála 9700 eur. V tejto sume sú započítané aj softvérové nástroje Final Cut Pro a Logic Pro. Konfiguráciu si môžete pozrieť TU. Aby sme nezabudli, je tu ešte nový monitor, ktorý je odporúčaným príslušenstvom k počítaču Mac Studio.
Studio Display
Monitor Studio Display využíva 27-palcový 5K Retina panel s antireflexnou vrstvou, ktorá však môže byť vo vyššom prevedení nahradená nanotextúrovým sklom s ešte lepšou elimináciou odleskov.
Samozrejmosťou je plná podpora farebného spektra DCI-P3. Nechýba technológia True Tone a výborná svietivosť 600 nitov. Studio Display je tak trochu iPhonom. Vo vnútri sa nachádza čipset A13 Bionic so strojovým učením, ktorý poháňa napríklad integrovanú 12 Mpx kameru s funkciou Center Stage.
Pripomenieme, že ide nástroj, ktorý sleduje pozíciu používateľa a neustále ho udržiava v zábere. Okrem toho monitor obsahuje 6 reproduktorov (4x basy, 2x výšky) s podporou priestorového zvuku a technológie Dolby Atmos.
Prítomné sú tiež 3 mikrofóny „štúdiovej úrovne“ sľubujúce čistý zvuk pri hlasových a videohovoroch. O pripojenie sa starajú tri porty USB Type-C so šírkou pásma 10 Gb/s a jeden Thunderbolt na spojenie s akýmkoľvek podporovaným Macom. Cez tento port môže zároveň pretekať 90 W energie. To znemená, že môže nabíjať napríklad aj MacBook Pro.
Základná verzia stojí 1749 eur, verzia s nanotextúrovým sklom 1999 eur. Ak si zákazník vyberie lepší stojan s nastaviteľným sklonom a výškou, priplatí si ďalších 460 eur. Inak je na výber adaptér VESA (podpora orientácie na výšku), prípade štandardný stojan s 30-stupňovým nastaviteľným sklonom.