Smartfóny sú dnes súčasťou bežného života azda každého z nás. Každý však za ním trávi iné množstvo času. Ktoré krajiny sú na tom „najhoršie“? Odpoveď na túto otázku ponúka štúdia od odborníkov z McGill University v kanadskom Montreale.
Do štúdie sa zapojilo približne 35 tisíc ľudí z 24 rôznych krajín sveta, pričom údaje boli zbierané od roku 2014 až do 2020, píše Gizchina. Výsledky ukazujú, že najviac času na telefóne trávia obyvatelia Číny, Saudskej Arábie a Malajzie. Na rebríček sa dokonca dopracovali aj dve krajiny z Afriky, konkrétne Egypt (9. miesto) a Nigéria (20. miesto).
Priemerný vek sledovanej skupiny činil necelých 29 rokov, pričom 60 % tvorili ženy. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami v rebríčku sú však zapríčinené skôr inými faktormi, ako sú napríklad technologický pokrok či rozvoj infraštruktúry. Mnohých preto zrejme neprekvapuje, že sa ako prvá umiestnila práve Čína.
Skvelým príkladom pre význam vyššie uvedených faktorov je aj bežná jazda metrom (v krajinách, kde existuje táto forma verejnej dopravy). V niektorých štátoch si ľudia počas jazdy metrom čítajú knihy alebo noviny, zatiaľ čo v Číne sú všetci na telefónoch. Dôvod je pritom veľmi prostý. Čína má pokročilejšiu infraštrukútru, vďaka čomu je mobilný signál dostupný aj pod zemou.
Slovensko sa na rebríček nedopracovalo. Aj my však na telefónoch trávime nemalú časť našich dní. Podľa celoslovenského prieskumu z februára 2020, o ktorý sa postarali študenti Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, trávime používaním telefónov takmer 29 hodín týždenne (vyše 4 hodín denne). Najviac sledujeme sociálne siete, komunikačné platformy a videoslužby.
Čo vy a telefóny? Akú časť vášho dňa venujete obrazovke a čo sledujete najčastejšie?