Vesmírny teleskop Jamesa Webba, skrátene JWST, má za sebou historický okamih. Dva týždne po štarte sa mu podarilo plne rozvinú jeho obrovské, 6,5-metra veľké zlatom potiahnuté zrkadlo. Tým zavŕšil záverečnú fázu príprav pred spustením vedeckých pozorovaní.
Teleskop, ktorý je spoločným dielom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a kanadskej vesmírnej agentúry, bude sledovať všetky fázy kozmickej histórie – od našej slnečnej sústavy až po vzdialené galaxie.
JWST mal zrkadlo poskladané na tri časti, inak by sa nezmestil do rakety Ariane 5, ktorá ho vyniesla do vesmíru. Inžinieri tak museli vyvinúť mechanizmus, ktorý by bol dostatočne odolný na to, aby prežil silné vibrácie pri štarte a zároveň nezlyhal pri snahe rozvinúť zrkadlo priamo vo vesmíre.
Najväčší a najkomplexnejší vesmírny teleskop teraz čaká ďalšia misia – musí optimalizovať svoje zrkadlá, ktoré sa môžu pohybovať a natáčať nezávisle na sebe. 18 zrkadiel sa musí zosúladiť tak, aby boli zamerané na jeden konkrétny bod.
Teleskop je aktuálne na ceste na druhý libračný bod, tiež známy ako L2, ktorý je od Zeme vzdialený takmer 1,5 milióna kilometrov. Aby sa tam teleskop dostal, podstúpi tri zážihy motora.