Vedeli by ste si predstaviť svet, v ktorom by bolo potrebné smartfón nabíjať len raz za pár dní? V minulosti toto bolo samozrejmosťou, s pokrokom technológií sprevádzanými novými a čoraz náročnejšími funkciami sa však výdrž batérií v smartfónoch postupne znižovala, a to aj napriek stále efektívnejším čipom.
S každým novým procesorom počúvame o tom, ako sa zvyšuje výkon a zároveň znižuje náročnosť na batériu. Stále však svoje smartfóny mnohí z nás nabíjajú každý jeden deň.
Je možné, že tieto percentá budú v budúcnosti skutočne niečo znamenať? Podľa IBM áno. Renomovaná technologická firma uviedla, že 2 nm výrobný proces pre čipy, ktoré by sa k nám mali dopracovať v polovici aktuálnej dekády, bude taký efektívny, že smartfóny bude stačiť nabíjať každé 4 dni. Na novinku upozornil server Gizchina.
Je však dôležité podotknúť, že tento časový údaj nemusí (a zrejme ani nebude) platiť pre všetky smartfóny, ktoré poženú čipy novej generácie. Ide skôr o možnosť, ktorú špičkový výrobný proces sprístupní. Predsa len na batériu vplýva aj mnoho iných faktorov, ako samotná veľkosť batérie, softvér, kvalita displeja a mnoho ďalšieho.
Aktuálne najpokročilejším výrobným procesom je N4 (4 nm), ktorý bol uplatnený napríklad pri Dimensity 9000 od MediaTeku či Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu. Apple je v tomto ohľade mierne pozadu – rad iPhone 13 poháňa A15 Bionic, ktorý je založený na 5 nm výrobnom procese.