Holandský protimonopolný úrad (ACM) pred časom nariadil spoločnosti Apple, aby umožnila vývojárom aplikácií využívať alternatívne spôsoby platieb. Platobnú bránu firmy tak môžu zákazníci obísť, za obsah v aplikáciách zaplatia cez platobné riešenie tretej strany.
Nariadenie sa ale netýka všetkých aplikácií a hier v obchode App Store. Regulátor si vybral jednu špecifickú kategóriu – zoznamovacie aplikácie (Tinder a pod.). Výrobca iPhonov sa tlakom úradu podvolil.
Začiatkom januára oznámil, že vývojárom týchto aplikácií otvorí cestu k alternatívnym platobným systémom. Holandský protimonopolný úrad ale považuje kroky Applu za nedostatočné, informuje server 9to5mac.
Vo svojej správe uvádza, že Apple nesplnil požiadavky stanovené komisiou pre hospodársku súťaž, a to na viacerých úrovniach. V prvom rade, Apple so spustením alternatívnych spôsobov platieb mešká.
V rade druhom, kalifornská firma podľa holandského regulátora kladie vývojárom pod nohy zbytočné prekážky, ktoré sú v rozpore s jeho nariadeniami. Tvorcovia aplikácií si musia vybrať, či použijú alternatívny spôsob platby alebo budú odkazovať na platobné systémy dostupné mimo prostredia aplikácie.
Podľa holandského úradu ale musia mať prístup k obom možnostiam za každých okolností. Protimonopolný úrad nie je voči Apple príliš zhovievavý. Za nedodržanie nariadenia mu naparil pokutu vo výške 5 miliónov eur.
Pokiaľ bude spoločnosť požiadavky naďalej ignorovať, dostane ďalšie pokuty, a to do maximálnej hranice 50 miliónov eur.
9to5mac uvádza, že Apple o nových možnostiach, ako za obsah v aplikáciách zaplatiť, informoval vágne. Podrobnosti chýbali. Povedal len, že vývojárom sprístupní dve špeciálne oprávnenia pre využívanie externých platobných systémov. Okrem toho, z uskutočnených platieb si bude stále brať istú províziu.
Na obranu Apple, holandský protimonopolný úrad sa možno trochu unáhlil. Najmä v časti, že Apple nedokázal implementovať uvedené požiadavky dostatočne rýchlo. Ekosystém Applu je veľký a uzavretý. Zmeny v systéme platieb si vyžadujú určitý čas, musia fungovať spoľahlivo a hlavne bezpečne.
Holandsko nie je jedinou krajinou, v ktorej musí Apple vo svojom aplikačnom obchode pootvoriť platobné vrátka. Aktívna v tomto smere bola Južná Kórea. Jej parlament schválil nový telekomunikačný zákon, na základe ktorého musia firmy ako Google a Apple sprístupniť vo svojich obchodoch platobné služby tretích strán.