Konzorcium Unicode po ročnej prestávke opäť zverejnilo zoznam najpoužívanejších emotikonov. Top desiatku najobľúbenejších symbolov Emoji naposledy zverejnila v roku 2019, vlani rebríček nevznikol.
Napriek pretrvávajúcej pandémii, ktorá sužuje život väčšine ľudí na Zemi, sa výber najpoužívanejších emotikonov oproti roku 2019 príliš nezmenil. Rebríčku opäť kraľuje pozitívny symbol smiechu a lásky.
Číslom jedna je opäť symbol tváre plačúcej od smiechu 😂, nasledovaný emotikonom srdca ❤️. Zostava pokračuje palcom hore, zloženými rukami, nechýba bozkávajúca tvár a ďalšie usmiate Emoji, ktoré používatelia zo svojich klávesníc chrlili najčastejšie.
V rámci medzinárodného štandardu Unicode existuje viac ako 3600 rozličných Emoji, väčšinu z nich však ľudia nepoužívajú. Až 82 % zdieľaní pripadá na prvých 100 symbolov. Obľube sa teší najmä grafika vyjadrujúca emócie, ale tiež vyobrazenia rastlín a kvetov.
- 😂
- ❤️
- 🤣
- 👍
- 😭
- 🙏
- 😘
- 🥰
- 😍
- 😊
Naopak, najmenej populárnu kategóriu predstavujú vlajky. V tejto kategórii je pritom viac emotikonov než v ktorejkoľvek inej. Významnejšiemu počtu zdieľaní nepomohla ani národná hrdosť sprevádzajúca letné olympijské hry, ktoré sa tento rok konali.
Konzorcium počas pandémie ale zaznamenalo nárast používania symbolov súvisiacich so zdravím. Do prvej stovky sa prebojovali tri takéto symboly – 🥵, 🥴 a 🦠.
Odkedy vlastne emotikony obohacujú spôsob, akým komunikujeme? Ak nepočítame kombinácie bodiek a čiarok, v modernej grafickej podobe, v akej ich poznáme dnes, vznikli v Japonsku v 90. rokoch. Zozačiatku boli čiernobiele, až o niečo neskôr sa odeli do rozličných farieb.
Koncom 90. rokov navrhol japonský dizajnér Shigetaka Kurita 176 grafických symbolov o veľkosti 12 x 12 pixelov vyjadrujúcich emócie.
Určené boli pre interaktívnu komunikačnú službu operátora NTT DoCoMo. V tej dobe v mobiloch ešte len začínal úradovať Wireless Application Protocol (WAP), predchodca súčasného mobilného internetu.
Prvým mobil s prístupom na internet cez WAP vyrobila Nokia, išlo o štýlový model Nokia 7110 s posuvným krytom, pamäťou na 500 krátkych textových správ, 1000 záznamov v adresári a pohotovostnou výdržou 260 hodín, ako uvádza dobová tlačová správa.