Spoločnosť Meta (predtým Facebook) chcela spustiť silné end-to-end šifrovanie komunikácie v platformách Messenger a Instagram najneskôr v roku 2022. Plány sa však zmenili, súkromnejšie konverzácie sa odkladajú na rok 2023, ako zhrnul server The Verge.
Meta prevádzkuje tri aplikácie, prostredníctvom ktorých môžu používatelia navzájom komunikovať (nielen) textom – WhatsApp, Messenger a Instagram (funkcia priamych správ).
WhatsApp komunikáciu šifruje automaticky, v predvolenom režime. Messenger a Instagram to natívne nedokáže, k dispozícii je ale režim tajnej konverzácie, ktorý komunikáciu (text, hlas aj video) ochráni pred zrakmi tretích strán vrátane prevádzkovateľa služby.
Cieľom spoločnosti Meta je, aby Messenger a Instagram šifrovali komunikáciu v predvolenom režime bez toho, aby si musel používateľ takúto funkciu zapnúť.
Spoločnosť Meta sa snaží vytvoriť jednotný komunikačný systém, v rámci čoho začala v minulom roku zlučovať čety z Messengera a Instagramu. To znamená, že správu odoslanú z jednej aplikácie si môže používateľ prečítať v druhej aplikácii a naopak.
Hoci je previazane četov z hadiska vývoja zložitá operácia, pod odkladom predvoleného šifrovania podpísaná nie je. Tým je bezpečnosť, ako vysvetlila v príspevku pre server The Telegraph Antigone Davisová, šéfka bezpečnostného oddelenia v spoločnosti Meta.
End-to-end šifrovanie značí, že obsah textových správ uvidí iba ich odosielateľ a príjemca, nikto iný. Podľa Davisovej to ale vytvára prekážku v schopnosti spoločnosti reagovať a odhaľovať trestnú činnosť.
Spomína sa najmä zneužívanie detí na internete alebo zdieľanie nevhodného obsahu. End-to-end šifrovanie v apríli kritizovala britská ministerka vnútra Priti Patelová, ako vtedy uviedla BBC.
USA, Kanada, Nový Zéland, Spojené kráľovstvo alebo napríklad Austrália žiadajú, aby mohli orgány činné v trestnom konaní pristupovať k obsahu šifrovanej komunikácie, ak existuje hrozba, že je obsahom správ niečo, čo porušuje zákon.
Šifrované aplikácie nie sú ničím novým, v posledných rokoch ich popularita rastie. Menovať môžeme Signal či Threemu.
Okrem bežných spotrebiteľov, ktorí chcú komunikovať súkromne, ich využívajú aj novinári alebo ľudia žijúci v krajinách s autoritatívnym režimom vládnutia. Šifrované aplikácie ale kvôli ich vlastnostiam používajú aj zločinci.