Samsung QN800A je 8K mini LED televízor, ktorý by nemal prehliadnuť nikto, kto momentálne, hlavne pred Vianocami, hľadá prémiovú TV. V TECHBYTE sme ho testovali posledné dva týždne a dospeli sme do stavu, keď môžeme zhrnúť to, čo robí dobre, čo robí výborne a aj to, čo by mohol robiť lepšie.
Začnem azda hlavným argumentom. Prečo si vôbec kupovať 8K televízor, keď dnes prakticky neexistuje 8K obsah? Je to otázka na mieste, ktorú je dobré zodpovedať. Zatiaľ čo 8K televízor mnohí naozaj nepotrebujú, svoj význam má. QN800A využíva najmodernejšiu technológiu upscalovania, teda „nafúknutia“ obrazu s nižším rozlíšením na vyššie. Full HD alebo 4K obraz dokáže televízor zobraziť v 8K rozlíšení, vďaka čomu pôsobí tak, ako by ste pozerali skutočný 8K obsah. Technologickí nadšenci kupujúci si najnovšie technológie, ktoré práve vychádzajú tak v žiadnom prípade nebudú sklamaní.
Samsung QN800A však kvôli vyššiemu rozlíšeniu stojí viac než 4K varianty. 65-palcový model, ktorý sme testovali sa predáva za 3 999 €, hoc v obchodoch ho už teraz môžete nájsť za výrazne lepšie ceny. Pri rýchlom googlení sme tento istý model našli už za 3 200 €. To je na prémiovú TV veľmi dobrá cena, ktorú sa oplatí neprehliadnuť.
Silným predajným argumentom pre QN800A je využitie zobrazovacej technológie mini LED. Namiesto jedného zdroja podsvietenia je televízor vybavený stovkami maličkých LED diód, ktoré od seba fungujú nezávisle. To v praxi znamená, že sa nezávisle od seba dokážu vypínať aj zapínať a divák si tak môže užiť úplne čiernu alebo naopak, živé a jasné farby plné kontrastu. Najväčším súperom mini LED obrazoviek je OLED. Ten má však dve veľké nevýhody – problémy s vypaľovaním (burn in) a výrazne nižším jasom. Ak TV pozeráte aj cez deň, OLED nemusí byť najlepším riešením. Mini LED, naopak, je pre zmiešané používanie (deň/večer) priam ideálnou voľbou.
Späť však k Mini LED a jeho výkonu. Museli by ste byť absolútne špičkovým znalcom zobrazovacích panelov, aby ste zistili, ktorá TV má najčiernejšie podanie čiernej. Mini LED skutočne dokáže divy. Tak napríklad, keď pozeráte film, ktorý nemá pomer strán 16:9 ale povedzme 21:9, nad a pod obrazom sú čierne pásy. Na Q800A sú podobne ako na OLED paneloch skutočne čierne. Naozaj tak čierne, že máte pocit, že QN800A je OLED panel. Taká je sila Mini LED technológie.
Súčasťou televízora je samozrejme aj mohutná reprosústava, špičkový Smart OS systém a podpora pre všetky moderné aplikácie a dokonca aj pre AirPlay 2.
Samsung QN800A: Dizajn
Samsung QN800A je naozaj krásny kus technologického „nábytku“. Hovorím nábytku, pretože keď ju doma postavíte alebo zavesíte, stáva sa súčasťou dizajnu vašej domácnosti. Samsung si preto dal záležať a vytvoril nádhernú šasi, ktorá je po bokoch kovová so stovkami malých perforácií, za ktorými sa schovávajú reproduktory.
To, že ide o prémiový televízor symbolizujú aj takmer nejestvujúce rámčeky okolo displeja. Sú extrémne tenučké, vďaka čomu si ich pri sledovaní zo vzdialenosti 2 – 3 metrov vôbec nevšimnete. QN800A vyzerá fantasticky v rôznych štýloch domácností. V redakcii skvele zapadla do industriálneho štýlu plného kombinácií tehly, kovu a dreva. Fantasticky sa však hodí aj do teplejších interiérov alebo moderného, priam minimalistického štýlu.
Nerušivý dizajn potvrdzuje aj dobre známy kovový stojan Samsungu, ktorý zaberá málo miesta. Je umiestnený presne v strede. Na jeho zadnú stranu sa pripája One Connect box, ktorý schováva všetky potrebné porty. One Connect box sa k TV pripája jedným káblom.
Ak sa televízor rozhodnete zavesiť na stenu, Samsung do balenia pribalil dlhší „neviditeľný“ kábel, ktorý v sebe skrýva nielen napájanie, ale aj všetko potrebné pre prenos signálu.
Pri dizajne spomeniem aj ovládač. Ide o rovnaký dizajn, na aký sú majitelia Samsung televízorov dobre zvyknutí s malým rozdielom. Na zadnej strane sa nachádza solárny panel, ktorý ho dobíja. Nebojte sa, nabiť ho môžete aj cez USB C.
Samsung QN800A: Kvalita obrazu
Samsung QN800A využíva mini LED technológiu, ktorá sa do prvých televízorov dostala až tento rok. Ide o výrazný upgrade, ktorý po dlhých rokoch prináša skutočný posun v kvalite QLED televízorov. Televízor má vďaka stovkám malých LED diód presnú kontrolu nad tým, do ktorej časti obrazu potrebuje dodať viac svetla a tým pádom aj vyšší jas a ktorú časť obrazu zas stmaviť alebo úplne vypnúť pre dosiahnutie perfektnej čiernej.
Tento prístup zaručuje menej efektu zvaného „blooming“. Ide o jav, kedy sa svetlo prelieva z osvetlenej časti obrazu do časti, ktorá mala byť úplne čierna. Pri tomto modeli sme tento jav nepozorovali, resp. ak sa objavil, bol zo vzdialenosti 2,5 metra nebadateľný.
Čierna farba je na QN800A na podobnej úrovni ako pri OLED paneloch. To je pre inžinierov Samsungu obrovská pochvala. Sám som si nikdy nemyslel, že sa QLED televízory v tomto dokážu OLED niekedy vyrovnať. Očividne som sa mýlil.
Televízor ďalej používa technológiu HDR 32X. Ide o niečo, čo je vyhradené len pre tie najprémiovejšie modely. Pre získanie certifikácie HDR 32X musí byť panel schopný vyvinúť maximálny jas až 3 200 nitov. To je oslnivo jasné až do bodu, kedy budete jas výrazne sťahovať.
To, že to QN800A dokáže sa odráža, uhádli ste, na kvalite obrazu. Veľmi, veľmi dávno som nevidel obraz, ktorého farby by tak žiarili. Ak to chcete vidieť na vlastné oči, navštívte niektorého z predajcov, ktorý má túto TV vystavenú. Hneď ako tie farby uvidíte, budete vedieť, čo som myslel.
Najbadateľnejšie to bolo pri streamovaní 8K obsahu. Nájdete ho napríklad na YouTube a aj keď ide o komprimované videá, ten rozdiel je tam badateľný už teraz.
V čom tento model žiari azda najviac je však práca so 4K obsahom. Ak si pustíte 4K film alebo seriál na Netflixe, výkonný procesor v televízore ho spracuje a doslova natiahne na 8K rozlíšenie bez straty detailov. A keď hovorím bez straty, tak to tak skutočne myslím. Obsah je ostrý ako dobre nabrúsený nôž a plný detailov.
Prémiové technológie sa skvele podpíšu aj pri výkone počas hrania hier. Samozrejmosťou výbavy QN800A je HDMI 2.1, vďaka čomu sa perfektne hodí k novým konzolám PlayStation 5 a Xbox Serie X. Televízor ponúka nízku odozvu, 120 Hz obnovovaciu frekvenciu či dokonca špeciálny režim „Game Bar“. V ňom máte prehľad o všetkých nastaveniach a meniť dokonca môžete aj pomer strán, v ktorých sa má hra zobraziť. Ak sa vám viac páči hrať hru pri pomere strán 21:9, nie je problém.
Televízor má aj vynikajúce pozorovacie uhly, takže tí, ktorí sedia po bokoch si obraz užijú rovnako ako tí, ktorí sedia presne pred TV. Poteší aj antireflexná vrstva, ktorá eliminuje odrazy z okien. Aj vďaka tomu sa skvele hodí pre pozeranie obsahu cez deň.
Čo sa zvuku týka, samotná TV ponúka vynikajúce stredy a výšky. Pre čo najlepší zážitok však všetkými desiatimi odporúčame zakúpenie soundbaru s dedikovaným subwooferom alebo aspoň subwoofer, ktorý sa vďaka technológii QHarmony dokáže zladiť so vstavanými reproduktormi a vytvoriť tak výrazne lepšiu zvukovú kulisu.
Samsung QN800A: Tak smart ako to len ide
Systém, ktorý Samsung používa vo svojich televízoroch sa nedá opísať inak, ako extrémne jednoduchý, rýchly a responzívny. Je to niečo, ako One UI na Samsung smartfónoch. Všetky nastavenia sú prehľadné, ovládanie intuitívne a logicky umiestnené.
Vo výbave nájdete všetky dôležité aplikácie ako Netflix, Apple TV, Amazon Prime (časom aj Disney+) a nechýba ani podpora pre AirPlay či prepojenie so Samsung smartfónom.
Funkcia multiview zas zabezpečí možnosť pozerania až štyroch rôznych zdrojov. Môžete tak pozerať futbal a Formulu 1 súčasne alebo pozerať futbal a popritom sa hrať na PlayStation. Je to vynikajúca vec, hlavne ak potrebujete multitaskovať aj vtedy, keď oddychujete.
Osobne sa mi veľmi páči režim Ambient, ktorý veľkú a krásnu obrazovku premení na digitálny rámček, v ktorom môžete zobrazovať vaše fotky alebo klasické či moderné umenie. Je to oveľa krajší spôsob ako svoju TV využiť keď na nej práve nič nepozeráte. Namiesto čiernej plochy tak svoj byt či dom spestríte nádherným obsahom.
Samsung QN800A: Verdikt
Oplatí sa teda kúpiť QN800A? Ako ste si iste všimli z recenzie, QN800A na mne zanechala vynikajúci dojem. Kombinuje všetko to, čo by moderná TV mala. Je jasná, ostrá, má nádherné farby a zároveň dokáže zobraziť aj skutočnú čiernu.
Aj napriek tomu, že momentálne nie je k dispozícii veľa natívneho 8K obsahu má 8K TV zmysel aj dnes. Výkonný procesor dokáže 4K obsah spracovať a natiahnuť na 8K rozlíšenie tak, že si to ani nevšimnete. Ten rozdiel by ste si všimli až vtedy, ak by ste vedľa 4K TV postavili 8K TV.
Prechod na mini LED je niečo, na čo čakali mnohí fanúšikovia kvalitných TV. Rok 2021 je presne tým rokom. Ak ste čakali na poriadny skok v kvalite, práve ste sa dočkali. QN800A je jednoznačne jedna z najlepších 8K TV na trhu.