Rusko si tento týždeň prichystalo pomerne kurióznu podmienku pre viaceré vplyvné technologické spoločnosti. Od mien ako sú Google, Apple, TikTok, Twitter či dokonca aj Telegram žiada, aby v krajine otvorili pobočky a tým pádom v nej mali relevantné, respektívne oficiálne zastúpenie. Téme sa venovala agentúra Reuters.
Za rozhodnutím má stáť ruský regulačný úrad Roskomnadzor, ktorý v pondelok publikoval zoznam obsahujúci niekoľko (prevažne amerických) spoločností a taktiež všetky kroky, ktoré tieto subjekty musia podniknúť, aby bola ich aktivita v súlade s ruskými pravidlami. Spoločnostiam, ktoré tieto kroky neučinia, hrozia reštrikcie v oblasti inzercie, zberu dát i pohybu peňažných prostriedkov. Rusko sa však údajne nebojí ani úplneho zákazu.
Miestna vláda chce docieliť toho, aby menované spoločnosti v krajine otvorili oficiálne pobočky. Má ísť o ďalší krok Ruska v snahe posilniť svoj domáci technologický sektor oproti projektom zo Spojených štátov amerických. Navrhlo už dokonca aj daňové poplatky pre zahraničné digitálne služby, zníženie daní pre miestne IT spoločnosti a dokonca aj požiadavky, aby elektronika predávaná na pôde Ruska prichádzala s predinštalovaným ruským softvérom, píše 9to5Mac.
Povinná cenzúra?
Úrad Roskomnadzor pre Reuters uviedol že okrem oficiálneho zastúpenia v Rusku musia spoločnosti taktiež súhlasiť s obmedzením prístupu k informáciam, ktoré porušujú ruskú legislatívu. To môže byť veľký problém, nakoľko pod touto skupinou informácií si možno predstaviť prakticky čokoľvek. V zásade to môže znamenať, že spoločnosti by museli cenzúrovať akékoľvek informácie, ktoré by protirečili ruskej vláde či ju inak poškodzovali.
K situácii sa doposiaľ nevyjadrila ani jedna z menovaných spoločností.