Najväčšia svetová výstava Expo Dubaj 2020, ktorej sa účastní 193 krajín, otvorila svoje brány 1. októbra. Slovenský pavilón kvôli dodávateľským komplikáciám trochu meškal, funkčný je od nedele 3. októbra.
V pavilóne reprezentujúcom našu krajinu sa odohrala jedna z najzaujímavejších premiér zosobňujúca unikátne technológie, vodíkový pohon a dizajn svetovej úrovne. Reč je o koncepte vodíkového auta MH2, ktoré vzniklo v spolupráci Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti MATADOR Group.
Hlavnými témami slovenského pavilónu sú budúcnosť mobility a pokrokové technológie nasledujúceho desaťročia. Vodíkové auto tieto atribúty stelesňuje, ukázať má inovačný potenciál Slovenskej republiky.
Športovo ladený koncept MH2 symbolizuje unikátny, funkčný dizajn tvorený najmodernejšími technológiami a materiálmi. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by malo vozidlo dosiahnuť za 4 sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h.
„Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako napnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovej ploche,“ povedal šéfdizajnér MH2, Branislav Maukš.
Kľúčovým prvkom vozidla je, samozrejme, jeho vodíkový pohon. Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku.
„V skupine MATADOR veríme už dlhodobo vodíkovému pohonu a ja osobne som veľký fanúšik vodíka. Považujem ho za jeden z úspešných alternatívnych pohonov v mnohých dopravných prostriedkoch. Som presvedčený, že vodík bude hrať významnú úlohu aj v iných sektoroch, napríklad v energetike,“ hovorí prezident spoločnosti MATADOR Group, Štefan Rosina.
Vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.
„Na Strojníckej fakulte našej univerzity máme niekoľko špičkových odborníkov, ktorí sa dlhé roky venujú vodíkovým technológiám a jeho efektívnej aplikácii v reálnej doprave. Sme veľmi radi, že tento projekt s MATADOR Group dostal zelenú a dali sme týmto šikovným ľuďom možnosť vyniknúť a využiť svoje vedomosti na reálnom projekte,“ vraví Jozef Živčák, dekan Strojníckej fakulty TUKE.
Vodíkové auto si môže široká verejnosť pozrieť v slovenskom pavilóne na Expo Dubaj 2020 do 31. marca 2022.