Šikana má rôzne podoby, no vo svojej podstate je rovnaká všade. Výnimkou nie sú ani kybernetické útoky na osoby, ktorých je, bohužiaľ, Facebook plný. Príkladom toho, čo by sa v 21. storočí stávať nemalo, bol dnešný príspevok poslanca Tomáša Tarabu, ktorý na svoju stránku sledovanú vyše 40-tisícmi ľuďmi nahral fotku dcéry prezidentky Zuzany Čaputovej.
Cieľ jeho príspevku? Vysmievanie sa, zosmiešnenie a tak podobne. Je to v roku 2021 v poriadku? Jednoznačne nie. Bolo by to v poriadku v 90-tych rokoch? Tiež nie.
Polícia: Presne proti tomuto bojujeme
Na príspevok poslanca Tarabu zareagovali mnohí, medzi nimi aj samotná prezidetka SR. „Útok na politika alebo političku cez jeho deti je politické dno,“ napísala Čaputová. „Poslanec Taraba by sa o moju dcéru nikdy nezaujímal, keby to nesúviselo s mojou funkciou. Ľudskej zlobe a hlúposti musím v živote čeliť, ale moje deti z toho vynechajte!,“ doplnila. Príspevok, ktorý prezidentka zdieľala má vyše 30 tisíc reakcií a niet sa čomu čudovať.
Na vysokoprifilový prípad kybernetickej šikany zareagovala aj Polícia SR. Tá vo svojom príspevku hovorí o tom, aké rozsiahle následky môže mať takáto forma šikany a prečo je dôležité ju uťať pri korení.
„Medzi dlhodobé činnosti Policajného zboru patria osobné návštevy našich preventistiek a preventistov priamo v školách, kde so žiakmi diskutujú na rôzne témy – vrátane oblasti šikany na internete. Na túto problematiku upozorňujeme roky – nielen osobne na prednáškach, ale aj prostredníctvom našich oficiálnych stránok na Facebooku,“ píše Polícia.
Exemplárny prípad
Šikana v online priestore je podľa polície reálny problém, ktorý nie je špecifický pre Slovensko. Trápiť má všetky krajiny sveta.
„V tomto prípade boli prekročené akékoľvek hranice. Osoba, ktorá by mala byť vysokou autoritou, sa rozhodla podhodiť na verejný lynč mladistvé dievča, ktoré nemá ani 18 rokov. Je úplne jedno, o koho dcéru ide. Je to bezbrehý útok na dieťa len kvôli jeho vzhľadu,“ vysvetľuje polícia.
„Je to exemplárny prípad šikanovania cez internet. Je to stredovek. Je to niečo, proti čomu Policajný zbor roky bojuje. Je to názorná ukážka toho, že bezcitné správanie na internete môže dosiahnuť taký rozmer šikany, ktorý môže viesť k tej najväčšej ľudskej tragédii,“ zdôrazňuje.