Hoci sú diskety dnes považované za historický artefakt, poniektorí sa s týmto typom prenosného úložného priestoru akosi nevedia rozlúčiť. Do tejto skupiny sa prekvapivo zaraďuje napríklad aj japonská vláda, ktorá až teraz začína s ich vyraďovaním, píše Nikkei Asia.
Prečo sa práve Japonsko, ktoré je v dnešnom svete považované za technologicky pokročilý štát, tak dlho držalo tohto zastaraného formátu? Dôvod je pomerne prostý – diskety sú jednotkou v spoľahlivosti, nakoľko sa „takmer vôbec nekazia a skoro nikdy nestrácajú údaje,“ prehlásil pre Nikkei Yoichi Ono, ktorý pôsobí vo verejnej správe Meguro City, jedného z obvodov mesta Tokio.
Sony prestalo diskety vyrábať 10 rokov dozadu
Celá situácia je ešte kurióznejšia vďaka skutočnosti, že spoločnosť Sony skončila s výrobou diskiet ešte pred 10 rokmi. Ako je teda možné, že aj dnes stále existujú? Za svoju nemalú prezenciu na dnešnom trhu vďačia predovšetkým možnosti opakovaného použitia.
Všetko však raz musí skončiť a diskety nie sú výnimkou. Tokio sa konečne rozhodlo upustiť od diskiet, a to kvôli vysokým poplatkom, ktoré sú na niektorých miestach vyberané. Čo sa týka obvodu Meguro, banka Mizuho uviedla, že za používanie fyzických pamäťových médií, vrátane diskiet, si bude mesačne pýtať 50 000 japonských jenov, čo v prepočte vychádza na približne 378 eur.
Prechod na iné platformy zaberie celé roky
Hlavné mesto tak začalo s presúvaním údajov na online platformy, no tento proces údajne môže trvať až niekoľko rokov. V niektorých oblastiach bol deadline prechodu stanovený na rok 2026.
Napriek svojmu postaveniu v technologickom svete sa Japonsko drží starších zariadení. A nie sú to len diskety. S odporom sa stretli aj pokusy o zrušenie faxov či osobných pečiatok. informuje Business Insider.