Facebook na svojej hlavnej platforme posilňuje ochranu žurnalistov a aktivistov. Po novom ich v rámci sociálnej siete bude brať ako „nedobrovoľné“ verejné osoby. Jeho nové nástroje majú tieto osoby chrániť pred osobnými útokmi zo strany verejnosti, informuje server NDTV Gadgets.
Podľa spoločnosti sú menované skupiny osôb v pozornosti užívateľov predovšetkým kvôli svojej práci, nie kvôli svojmu „bežnému ja“. Ako však dokáže globálna platforma, ktorú mesačne používa viac ako 2,8 miliardy užívateľov, chrániť žurnalistov a obrancov ľudských práv pred osobnými útokmi, prípadne dokonca až šikanou?
Práve táto otázka bola v posledných týždňoch hlavným predmetom mnohých diskusií. Do centra pozornosti sa v tejto súvislosti dostal tzv. „cross check“ systém, ktorý vyníma niektorých vysoko postavených užívateľov z bežných pravidiel Facebooku.
Facebook v rámci online diskusií triedi užívateľov na dve základné skupiny, a to súkromné a verejné osoby. Napríklad vo všeobecnosti majú užívatelia dovolené „priať“ celebritám a známym osobám smrť, teda pokiaľ ich neoznačia alebo iným spôsobom priamo nespomenú.
Ako príklad „nedobrovoľnej“ verejnej osoby možno použiť zosnulého Georgea Floyda. Facebook potvridl, že odstráni obsah oslavujúci, chváliaci či zosmiešňujúci jeho smrť.
Facebook zvolí osobitný prístup
Spoločnosť odmietla výzvu na zverejnenie zoznamu obsahujúceho aj iné subjekty spadajúce do kategórie „nedobrovoľných“ verejných osôb. Prehlásila však, že bude podrobne a osobitne posudzovať každý jeden prípad.
Antigone Davisová, vedúca oddelenia bezpečnosti Facebooku, uviedla, že tento nový prístup prichádza ako súčasť úsilia o zníženie počtu útokov, ktorým často musia čeliť ženy, ľudia inej farby pleti či LGBTQ komunita.