Facebook sa začiatkom tohto roka pustil do zaujímavého experimentu. Vo vybraných krajinách upravil informačný kanál rovnomennej sociálnej siete tak, aby sa v ňom zobrazovalo menej politického obsahu.
Politické príspevky ľudí, ktorí sú na Facebooku aktívni, polarizujú. A to až do takej miery, že v konečnom dôsledku kazia zážitok z používania sociálnej siete. Spoločnosť sa preto rozhodla otestovať, ako budú používatelia reagovať, keď zobrazovanie takéhoto obsahu sčasti obmedzí.
Prirodzene, existujú výnimky. Redukcia sa netýka príspevkov oficiálnych zdravotníckych organizácií informujúcich napríklad o ochorení COVID-19. Rovnako neobmedzuje príspevky štátnych inštitúcií a obdobných subjektov.
Facebook upravený informačný kanál začal testovať iba vo vybraných krajinách, zo začiatku to boli USA, Kostarika, Švédsko, Španielsko, Írsko alebo napríklad Kanada. Správu z februára tohto roka ale spoločnosť Facebook aktualizovala, pričom uvádza, že testovanie posúva do ďalších krajín.
Menej politiky sa bude na Facebooku zobrazovať v ďalších, až 75 krajinách, píše Engadget. Spoločnosť ich však nemenovala. Nevieme preto, či sa v tomto klube nachádza aj Slovensko. Menej politicky orientovaných príspevkov sa zobrazuje „malému percentu používateľov“ z každej krajiny.
Z testovania sú vylúčené krajiny, kde prebiehajú voľby a štáty, v ktorých existuje vyššie riziko konfliktu.
Sociálna sieť má byť podľa Facebooku miestom, ktoré ľudí spája, nie rozdeľuje. Z používania sociálnej siete by mali mať zdravý a pozitívny zážitok. Politický obsah môže tento zámer kaziť.
V skutočnosti však služby Facebooku nie sú zrovna najbezpečnejším online ihriskom. Bývalá manažérka Facebooku, Frances Haugenová, obviňuje firmu, že jej algoritmy používateľom servírujú toxický obsah, ktorý negatívne vplýva na ich duševné zdravie.
Médiám poskytla interné dokumenty, ktoré to dokazujú. Jedným z nich bol aj výskum, podľa ktorého používanie Instagramu zhoršuje u tínedžerov ich fyzické a duševné zdravie.
Informačný kanál čiastočne ochudobnený o politické príspevky nemusí byť predmetom trvalej zmeny. Facebook najskôr zozbiera spätnú väzbu od zapojených používateľov a až na základe nej rozhodne, či bude v zmenách pokračovať.
Namiesto politiky by sa mal možno zamerať na odstraňovane nenávistných komentárov a absurdných dezinformácií, ktorými sa to na sociálnej sieti stále hemží.