Samsung v roku 2020 spolu s radom Galaxy S20 Ultra uviedol na trh svoj prvý snímač obrazu so 108 Mpx rozlíšením. Išlo o jednu z čŕt, ktorou oddeľoval svoje prémiové smartfóny od cenovo dostupnejších modelov, nakoľko ho do vienka dostal aj vysoko výkonný Galaxy S21 Ultra. Práve to sa ale už čoskoro môže zmeniť.
Juhokórejský výrobca totiž myslí aj na spotrebiteľov zaujímajúcich sa o nižšie, cenovo dostupnejšie rady. Konkrétne je reč o smartfónoch Galaxy A, ktoré sa v poslednom období dočkali nejedného šikovného vylepšenia. Ako príklad môžeme použiť displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou.
Teraz sa Samsung údajne chystá zamerať na fotoaparáty. Ako píše server Android Authority odvolávajúci sa na správu od juhokórejskej publikácie The Elec, spoločnosť sa chystá svoj 108 Mpx snímač uviesť aj do radu Galaxy A. Ako prvý by ho mal získať Galaxy A73, ktorý by mal podľa časového rozvrhu debutovať budúci rok. Skvelou správou je, že bude disponovať optickou stabilizáciou obrazu, skrátene OIS.
Počet megapixelov nie vždy priamo korešponduje s kvalitou výsledných snímok a videí. Napríklad Apple už dlhé roky používa vo svojich zariadeniach 12 Mpx snímače, no aj napriek tomu sa zaraďujú medzi najlepšie foto smartfóny. Prečo je to tak?
108 Mpx snímače majú aj isté nevýhody
Vtesnať tak obrovský počet megapixelov do malého senzora má aj svoje nevýhody. Pixely sú menšie, čo znamená, že zbierajú menej svetla, čo môže v určitých podmienkach viesť ku nižšej kvalite snímok. Výrobcovia aj z tohto dôvodu používajú technológiu spájania pixelov. V praxi to funguje tak, že sa viacero pixelov spojí do jedného väčšieho pixelu, čím sa vyrieši problém so svetlom. Táto technológia si však pýta daň na ostrosti.
Samozrejme, spoločnosti so zariadeniami disponujúcimi 108 Mpx snímačmi umožňujú svojim užívateľom využiť počet pixelov naplno, čo je dôvod pre existenciu režimu fotenia v plnom rozlíšení. Tu však vzniká ďalší problém, a to dĺžka spracovania záberu. Dokonca aj niektorým výkonným modelom so špičkovými čipsetmi spracúvanie tak objemných snímok celkom trvá. Logicky, smartfónom so slabšími procesormi to bude trvať ešte dlhšie.
Koniec koncov, kvalita snímok nemusí nutne závisieť od počtu megapixelov. Dôležitú úlohu totiž zohráva aj softvér, ktorý Samsung v priebehu posledných rokov posunul na veľmi slušnú a schopnú úroveň.
Aký je váš pohľad? Uvítali by ste 108 Mpx snímače v lacnejších Samsung smartfónoch?
Z mojich mobilov, najlepšie fotil 13 mpix ASUS z pred 5 rokov. Najlepšie preto, že výrobca nepridal všelijaké filtre a agresívnu kompresiu do jpeg. Namiesto toho ponechal šum. Skúsil som nástupcu toho ASUSu, fotky horšie aj keď papierovo lepší snímač.
Stačilo by, keby výrobcovia nedodávali tak agresívne foto aplikácie, kde sa snažia všetko vyhladzovať a ako bonus, nastaviť agresívnu stratovú jpeg kompresiu. Mobily majú 64-128-256GB na ukladanie dát, ale fotky sú stále 4-6MB, ako keby mali len 8GB. Mali by dať možnosť ukladať foto bezstratovo komprimovane. Nie RAW, ale png + možnosť určiť, ako výrazné post filtre človek chce. Mne napríklad nevadí „zrno“ ale vadia mi vyhladené vrásky, neviditeľné póry, nulová kresba dúhovky. O tráve, ktorá vyzerá ako koberec, škoda slov.
Kvalitu foťáku testujem na mačke. Je to s nimi vtipné, niektoré fotoaparáty nedokážu mačku zaostriť. Aj spomínaný ASUS, ale aj Canon kompakt, keď som ich namieril na mačku, zaostrovalo pred ňu, za ňu ale mačku až vtedy, keď bola na 2/3 obrazovky. Srsť splynula do machule.
Mám aj 48mpix mobil od Xiaomi. Fotky sú ešte horšie. Tu vyhráva Apple. Nemá kvadrilión pixelov, ale len 12 a soft na spracovanie obrazu vymakali. Kto niekedy sa hral s RAW, vie že je to skoro zázrak aké fotky vznikajú. Tie snímače majú množstvo vadných pixelov, všetky optické skreslenia, množstvo šumu. O kvalite výsledných fotiek nerozhoduje snímač, ale aplikácia, algoritmy. Jeden a ten istý snímač, kvalitatívne úplne iné fotky. Aj od toho istého výrobcu. Neskutočne náročná inžinierska práca.