Interný výskum spoločnosti Facebook priniesol pomerne prekvapivé výsledky. Ukázalo sa, že sociálna sieť Instagram má negatívny vplyv na duševné zdravie dospievajúcich užívateľov, respektíve tínedžerov. Informuje o tom server Business Insider.
„32 % dospievajúcich užívateľov uviedlo, že keď sa necítili dobre v súvislosti so svojím telom, Instagram ich pocity ešte zhoršil,“ tvrdia výsledky štúdie. „Porovnávanie na Instagrame môže zmeniť spôsob, akým sa mladé ženy vnímajú a opisujú.“
Z tohto tvrdenia vyplýva, že viac uvedeným problémom trpia ženy ako muži. A existujú na to pádne dôvody. Dievčatám a ženám je na sociálnych sieťach takmer neustále vnucovaný akýsi ideál krásy, životného štýlu a podobne. A keď sa od tohto ideálu alebo ideálov čo i len trochu odchyľujú, majú tendeciu samé seba pomyselne zhadzovať. Samozrejme, neplatí to pre každú ženu aktívnu na sociálnych sieťach a nepochybne do určitej miery postihuje aj mužské pohlavie. Jedno je však isté – ide o vážny a žiaľ veľmi rozšírený problém.
Poniektorí kvôli Instagramu rozmýšľali nad samovraždou
Iná prezentácia prišla s ešte znepokujujúcejšími výsledkami. Malé percento britských a amerických tínedžerov údajne Instagram ovplyvnil do takej miery, že začali rozmýšľať nad samovraždou.
Problémy, ktoré idealizovanie na Instagrame vytvára, sú kritické a je ich nutné riešiť. Tínedžeri totiž tvoria obrovskú časť používateľskej základne tejto sociálnej siete. Podľa dokumentov, ktoré prešli cez ruky denníku The Wall Street Journal, má vyše 40 % užívateľov Instagramu menej ako 22 rokov.
Mládež je pre sociálne siete veľmi dôležitá, čo je dôvod, prečo Facebook pripravuje verziu Instagramu určenú pre deti. „Prácu s mládežou sme identifikovali ako prioritu pre Instagram a pridali sme ju do nášho zoznamu priorít H1,“ tvrdí Vishal Shah, výkonný reprezentant siete Instagram. „V rámci skupiny Community Product Group vybudujeme nový pilier pre mládež, ktorý sa bude zameriavať na dve veci: (a) urýchlenie našej práce na integrite a ochrane súkromia s cieľom ponúknuť čo najbezpečnejší zážitok pre tínedžerov a (b) vytvorenie verzie Instagramu, ktorý po prvýkrát umožní ľuďom mladším ako 13 rokov bezpečne používať Instagram.“
Treba si však uvedomiť, že cieľom novej štúdie nie je vykresliť sociálne siete ako škodlivé pre ľudí. Siete ako také škodlivé nie sú. Dôležité je, na čo ich ľudia používajú, čo sledujú a v akom sú citovom rozpoložení, keď ich sledujú.