Huawei priniesol po dlhšej dobe na náš trh nový tablet, a to rovno s operačným systémom HarmonyOS 2. MatePad 11 je tak po smart hodinkách Watch 3 Pro už druhým zariadením Huawei, ktoré je na Slovensku dostupné s vlastným operačným systémom.
Huawei MatePad 11 sa na Slovensku predáva od 6. septembra za 449 eur. Pri pohľade na podrobnosti o zariadení zistíme, že za tieto peniaze výrobca ponúka kvalitný hardvér zabalený v modernom vzhľade, ktorý vo svojej triede asi ani nemá konkurenciu.
Zavaril mu len o stovku lacnejší Xiaomi Pad 5, ktorý sa pred pár dňami začal predávať aj na Slovensku.
Pokiaľ chcete z tabletu dostať maximum, prikúpiť si musíte kryt kombinovaný s klávesnicou za 109 eur a dotykové pero M-Pencil (2. generácia) za 99 eur. Obstarávacia cena sa takýmto spôsobom citeľne navýši, aj túto novinku však Huawei zatraktívnil úvodným bonusom.
Do 19. septembra sa dal tablet získať za zvýhodnenú cenu 429 eur, a to spolu s hodinkami (Watch GT 2 Pro) a slúchadlami (FreeBuds 4i) ako darček. Ak si náhodou vyberáte nový tablet, prečítajte si, ako sa MatePad 11 používa v praxi.
MatePad 11 – Špecifikácia
- 253,8 x 165,3 x 7,25 mm, 485 gramov
- Plastový zadný kryt, žiadna deklarovaná odolnosť voči prachu alebo vode
- IPS LCD displej, uhlopriečka 10,95″, rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov, pomer strán 16:10, 120 Hz frekvencia
- 7 nm octa-core Snapdragon 865, GPU Adreno 650
- 128 GB úložisko, 6 GB operačná pamäť, microSD podpora
- 13 Mpx zadný fotoaparát so svetelnosťou f/1.8 a PDAF zaostrovaním, 8 Mpx predná kamera so svetelnosťou f/2.0
- 7250 mAh batéria, 22,5 W rýchle nabíjanie
- HarmonyOS 2.0 s ekosystémom Huawei Mobile Services
- Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, OTG, 4 stereo reproduktory, 4 mikrofóny, GPS, GLONASS, Galileo
- Oficiálna stránka produktu – huawei.com/sk/matepad-11
- Maloobchodná odporúčaná cena 449 eur.
MatePad 11 – dizajn a konštrukcia
MatePad 11 je z hľadiska konštrukcie poctivým tabletom. Pekne štíhle telo má ideálne tabletové rozmery 11-palcovej uhlopriečky, ktorých kompaktnosť podporujú úzke okraje okolo obrazovky s pomerom strán 16:10.
Zadný kryt je vyhotovený z plastu, z vysokej úrovne prevedenia ale neuberá. Má praktickú matnú povrchovú úpravu. Ani váha tabletu nie je najhoršia, práve naopak. Dá sa pohodlne držať v jednej ruke bez toho, aby vám po 2 minútach odišlo zápästie.
Dizajnéri nemajú pri tomto type produktu veľa priestoru na kreatívny rozmach. Dostanete jednoducho obdĺžnik so zaoblenými hranami, ktorý vyzerá ako akýkoľvek iný tablet. Príslušnosť k značke dokazuje iba logo na zadnej strane a možno mierne vystúpený samostatný fotoaparát s LED bleskom a mikrofónom, ktorý je umiestnený v podlhovastom module.
V hrane v ľavom hornom rohu sa nachádzajú ovládače hlasitosti. Hneď veľa nich, z boku, sídli zapínacie tlačidlo s tradičným akcentom v červenej farbe. V strede pravej strany nájdeme USB C konektor, v tej spodnej zase slot na microSD kartu.
Asi najviac pozornosti pútajú perforácie štvorice reproduktorov, ktoré naznačujú, že tablet audio kapacity nepodceňuje. V kvalite spracovania nezaostáva ani príslušenstvo – dotykové pero a puzdro s klávesnicou.
Puzdro je vyrobené z mäkkého plastu, jeho povrch skôr pripomína gumu. Vzhľadom sa snaží evokovať kožu, tú ale nedostanete. K tabletu sa pripája magnetom.
Nastaviť si môžete dve polohy tabletu voči klávesnici, slúžia na to dve drážky v puzdre. Polohu zmeníte posunutím spodnej hrany tabletu na jednu alebo druhú drážku. Magnet je pomerne silný a celá koncepcia funguje slušne.
Riešenie ale nie je najuniverzálnejšie. Bolo by lepšie, keby bola s puzdrom spojená základňa tabletu a poloha by sa nastavovala cez stojan na zadnej strane puzdra, napríklad. Náklon obrazovky by sa dal takýmto spôsobom nastaviť v širších medziach.
Dotykové pero M-Pencil má taktiež kvalitné jednoliate vyhotovenie, ideálnu hrúbku a na rozdiel od tabletu odieva jasnú striebornú farbu.
Hrot pera je v prípade potreby ľahko vymeniteľný (závit). Jeho čestné miesto sa nachádza na ráme tabletu, kde ho držia magnety s dostatočnou silou. Toto miesto ale primárne slúži na bezdrôtové nabíjanie pera, nie na prenášnie. Pero je vhodné pri cestovaní vložiť niekde bokom do tašky a podobne. Obe periférie – kryt aj pero – komunikujú s tabletom cez Bluetooth.
MatePad 11: Hardvér
Huawei MatePad 11 obsahuje kvalitný hardvér, hoci nedostanete všetko. Začnem asi tým najdôležitejším – displejom. 11-palcový IPS LCD panel sa pýši rozlíšením 2560 x 1600 pixelov, pomerom strán 16:10 a 120 Hz obnovovacou frekvenciou.
Obrazovka je skvelá, krásne ostrá a so sýtymi farbami. Pocit z rýchlosti a okamžitej odozvy umocňuje vysoká frekvencia obnovovania obrazu. Perfektný je tiež vysoký jas, vhodný pri jasnom slnečnom počasí.
Dostupný je Tmavý režim, Ochrana zraku, k očiam šetrnejší režim e-knihy alebo nastavenie obnovovacej frekvencie. Dynamický režim upravuje frekvenciu automaticky podľa zobrazeného obsahu. Vysoký režim vás bude 120 Hz frekvenciou rozmaznávať všade, kde to je možné. Štandardných 60 Hz je síce šetrnejších k batérii, no zbytočne prídete o lepší zážitok z používania.
Áno, IPS LCD má jednu chybu – chýba mu dokonalá čierna z vyspelejších OLED panelov (a HDR). Displej tabletu je dostatočne kontrastný, kto si však už zvykol na podanie OLED displejov, bude mu, obzvlášť na veľkej obrazovke, chýbať.
Výkon tabletu zabezpečuje čipset Snapdragon 865. Ide o 7nm kremík vlajkovej triedy, ktorý Qualcomm predstavil na konci roka 2019. Aj keď je čipset technicky o niečo starší, výkonu má stále na rozdávanie. V tomto smere by tablet nemal strácať dych pri žiadnej úlohe, či už z kategórie zábavy, alebo práce.
Pamäte žiadne prekvapenia neprinášajú, dostanete obvyklých 128 GB ROM a 6 GB RAM. Priestor pre obsah sa dá rozšíriť pomocou microSD kariet. Tu sa Huawei našťastie vyhol vlastnému NM štandardu.
MatePad 11 je hlučným tabletom. Štvorica reproduktorov Harman Kardon ponúka náramne štedrý zvuk s badateľnou hĺbkou a čistotou. Sledovanie filmov, seriálov a videí s takouto audio podporou je zážitkom. Pri najvyššej hlasitosti je zvuk skreslený a píli uši, nikdy sa však asi (minimálne v interieri) nedostanete do situácie, kedy by ste maximálnu hlasitosť potrebovali.
13 Mpx fotoaparát na zadnej strane je spojený s objektívom so svetelnosťou f/1.8 a automatickým zaostrovaním s detekciou fázy. Tablet nie je pre mňa zariadením na fotografovanie, vyžadujem len, aby zadný fotoaparát dokázal kvalitne odfotiť textové dokumenty (pre následný export do digitálneho formátu) a možno nejakú tú momentku, ktorá sa náhodne vyskytne.
Fotoaparát je jednoduchý a fotí na úrovni smartfónu strednej triedy.
Zadný fotoaparát je na pomery tabletu fajn, nechýbal mi žiadny širokouhlý objektív, optické priblíženie ani iné srandy známe z lepších smartfónov. Videohovory pokrýva predná 8 Mpx kamera s clonou F/2.0. Pri video komunikácii na diaľku mi poslúžia dobre, najlepšia ale nie. Neobsahuje HDR režim a hodila by lepšia kvalita pri zhoršených svetelných podmienkach.
Jej maximom je 1080p rozlíšenie pri 30 FPS, zadný fotoaparát znesie pri rovnakom snímkovaní 4K kvalitu.
Predná kamera sa stará aj o autentifikáciou pomocou rozpoznávania tváre (len 2D technológia). Snímač odtlačkov tablet nemá. Platí to aj o 3,5 mm rozhraní, NFC alebo mobilnej konektivite. SIM-kartu teda do tabletu nepichnete, na cestách si musíte zo smartfónu spraviť hotspot alebo hľadať verejné dostupné (menej bezpečné) WiFi pripojenia.
Nabíjaniu a výdrži na jedno nabitie sa budem venovať na konci článku. V tejto časti ešte spomeniem príslušenstvo.
Klávesnica integrovaná v puzdre nie je najvhodnejšia pre písanie siahodlhých textov, jej rozmery a z toho vyplývajúci komfort jednoducho nepustia.
Škoda, že klávesy samotné nie sú o niečo väčšie. Priestor na to by bol, medzery medzi nimi sú zbytočne veľké. Klávesnica ale nie je výsostne núdzová, dá sa nej v teréne pomerne obstojne písať, bude to chcieť len trochu zvyku.
Dotykové pero M-Pencil disponuje podľa výrobcu len 2ms odozvou, čomu bez pochyby nahráva aj rýchly 120 Hz displej. Vlajkový S Pen alebo Apple Pencil to úplne nie je, odozva pera je však výborná.
Súčasťou pera M-Pencil nie je žiadne tlačidlo, reaguje však na dvojité ťuknutie prstom (napr. zmena ceruzky alebo pera pri kreslení).
MatePad 11 – softvér
Kľúčovým prvkom pri rozhodovaní sa o prípadnej kúpe nového tabletu bude pravdepodobne softvér. Po zapnutí a úvodnej animácii sa pred vami zjaví HarmonyOS 2, ktorý vyzerá ako také krajšie EMUI. Dizajn používateľského prostredia lahodí oku a je vidieť, že sa Huawei kde-tu inšpiroval systémom iPadOS od Apple.
Animácie, prepínanie okien, gestá, informačné lišty s upozorneniami, nastaveniami a rýchlymi skratkami, bohatá ponuka nastavení…všetko šliape krásne plynulo a spoľahlivo.
Problémom tabletu je, že neobsahuje služby od Google (YouTube, Fotky a pod.) ako aj množstvo iných, celosvetovo obľúbených aplikácií. Pri tablete nemusí byť takáto absencia rovnako výrazná ako pri smartfóne. Záleží od toho, aké aplikácie používate. Aplikácií, špeciálne optimalizovaných pre tablety, je ako šafránu (málo), s výnimkou tých priamo od Huawei.
Napríklad, chcel som sa na tablete babrať s fotkami z dovolenky. Veľký a kvalitný displej je na to ako stvorený, dotykovým perom by sa zase dalo ľahko manipulovať so všetkými posúvačmi a tlačidlami. Lightroom Mobile, VSCO, Snapseed, alebo Polarr ale v obchode AppGallery nenájdete.
Musíte ich stiahnuť z alternatívnych zdrojov rovnako ako všetky aplikácie, ktoré v obchode AppGallery nie sú. Ani to ale nezaručuje, že budú fungovať. Niektoré bez Google služieb nespustíte.
Podarilo sa mi cez APK súbor nainštalovať Lightroom, žiaľ, predplatné zakúpené cez Google Play som na tablete opätovne aktivovať nedokázal. Škoda.
Huawei AppGallery vám okrem dostupných aplikácií predhodí i výsledky vyhľadávania z alternatívnych zdrojov, napríklad z Apkpure. Zároveň však po kliknutí na odkaz upozorní, aby ste si pri prístupe k externému obsahu dávali pozor. Panického strachu z neznámych zdrojov sa zbavíte zaškrtávacím políčkom „viac sa nepýtať“.
Na prekážky s používaním aplikácií som natrafil neraz. Turistické mapy? „Ospravedlňujeme sa, toto nefunguje“. Počasie? „Aplikáciu Ventusky nebude možné spustiť bez služieb Google“. Konečne si môžem v ekosystéme spustiť hudobnú aplikáciu Deezer. Cez Google konto som sa ale logicky prihlásiť nemohol: „Stala sa chyba. Prosíme, skús to znovu neskôr.“ Sem tam sa proste potknete.
Samozrejme, obchod AppGallery nie je prázdny. Postupne doň pribúdajú ďalšie a ďalšie aplikácie, majú ich tam slovenské banky, operátori a veľa ďalších subjektov a vývojárov. Ani Mapy Google mi už nechýbali. Aplikáciu Mapy Petal som si obľúbil.
Vyzerá skvele, je náramne jednoduchá a použiteľná. Na rozdiel od prekombinovaných Máp od Google neotravuje sociálnymi funkciami ani inými sekundárnym obsahom rozloženým po viacerých obrazovkách a kartách.
Produktivitu zachraňuje oficiálne podporovaná aplikácia Office od Microsoftu. Aplikáciu cloudu One Drive si už ale musíte stiahnuť zo šedej zóny. Ako alternatívny obchod odporúčam Aurora Store. Na HMS smartfóne Mate 40 Pro mi zabezpečil najspoľahlivejší prístup k aplikáciám a ich aktualizáciám.
Ja osobne si s absenciou aplikácií a úskaliami spojenými s nedostupnosťou zdrojov od Google poradím, baví ma sa vo veciach vŕtať a hľadať alternatívy. Veľká časť spotrebiteľov ale asi nebude chcieť v roku 2021 riešiť veci typu „kde je aplikácia YouTube“ a prečo „musím tieto služby používať cez prehliadač“.
HarmonyOS je inak dobrým systémom, vlastné veci má zmáknuté dobre. Či už multitasking (tri aktívne oka s aplikáciami), bočný panel s rýchlym prístupom alebo napríklad možnosť zrkadliť obrazovku smartfónu na displej tabletu.
Pozoruhodne pôsobí Super Device – jedna zo zásadných funkcií operačného systému HarmonyOS.
Pomocou tejto funkcie môžete prepojiť blízke zariadenia a pendlovať medzi nimi. Na jednom zariadení niečo začnete a na druhom budete pokračovať. Takto môžete prenášať obraz, zvuk, správy a podobne. Nemal som po ruke iné zariadenia s HarmonyOS, nevedel som preto túto vymoženosť otestovať.
MatePad 11 v kontexte softvéru ocenia najmä tí, ktorí už používajú smartfón Huawei s HMS ekosystémom. Po prihlásení cez Huawei ID sa zo zálohy automaticky obnoví všetok obsah vrátane aplikácií, hesiel a nastavení siete, dokonca aj rozloženie priečinkov a ikon na ploche.
Pokiaľ poškuľujete po dotykovom pere za 99 eur, povinnosťou byť nemusí. Pero som skôr nepoužíval ako používal. Áno, je citlivé, rýchle a drží sa dobre v ruke. Môžete s ním čmárať do textových polí, písať si poznámky, pomerne spoľahlivo tiež dokáže preniesť rukou písaný text do digitálnej formátovanej podoby.
M-Pencil je taký vzdialený príbuzný pera S Pen, ktoré je dostupné pri (drahších) tabletoch Galaxy Tab S7.
Aplikačnú podporu a celú logiku Samsung vyvíja dlhé roky a má náskok.
Kto rád na tabletoch kreslí alebo sa venuje nejakej forme digitálneho umenia, M-Pencil sa mu bude páčiť. Kreatívnym dušiam poslúži skvele.
MatePad 11: Výdrž
V štýle používania alá „večer sa chvíľu zabavím s tabletom“ mi MatePad 11 vydržal na jedno nabitie celý týždeň, pokiaľ som mu venoval hodinu – dve denne (seriál, film, surfovanie po nete a pod. pri strednom jase obrazovky).
V plnej poľnej, s maximálnym jasom, ťukaním do klávesnice, kreslením s perom a celkovým využívaním so zameraním na produktivitu, tablet utiahne jednu typickú pracovnú zmenu, minimálne 8 hodín. S nastavením nižšieho jasu sa dostanete k 10 – 12 hodinám nepretržitej aktívnej prevádzky.
V práci alebo škole tablet poslúži potrebný čas bez toho, aby vám neočakávane zhasol. Výdrž na jedno nabitie hodnotím kladne, dá sa na ňu spoľahnúť pri práci aj zábave.
22,5W adaptér zvládol nabiť akumulátor s kapacitou 7250 mAh za 1 hodinu a 40 minút. K nabíjačke som tablet pripojil s 10 percentami zostávajúcej kapacity a odpojil pri 90 percentách. Z 0 na 100 potrvá nabíjanie 2 hodiny a niečo navyše.
Zdravie batérie pomáha strážiť inteligentné nabíjanie, ktoré pozastaví dopĺňanie energie pred dosiahnutím maximálnej kapacity.
MatePad 11:Verdikt
V obľúbenej kategórii „cena-výkon“ Huawei MatePad 11 zavaril konkurencii. Použiteľnosť navyše rozširuje obstojne navrhnuté príslušenstvo – puzdro s klávesnicou a dotykové pero M-Pencil.
Dostanete super displej so 120 Hz frekvenciou, 4 stereo reproduktory, dostatok výkonu, slot na microSD karty, spoľahlivú výdrž na jedno nabitie alebo plynulé a vizuálne podmanivé používateľské prostredie.
Najväčším problémom zostávajú chýbajúce služby od Google a slabšia ponuka celosvetovo známych aplikácií. Škoda, že Huawei nepredáva aj LTE verziu tabletu, ktorá by dokázala zhltnúť dátovú SIM kartu.
MatePad 11 odporúčam technologickým nadšencom a jedincom, ktorí nosia vo vrecku smartfón Huawei, poprípade tiež vlastnia prenosný počítač MateBook.