Google pred pár dňami poodhalil prvé informácie o vlastnom čipsete. Nesie označenie Tensor a bude poháňať nadchádzajúci rad vlajkových smartfónov, Pixel 6. Mnoho informácií aj naďalej ostáva záhadou, no každý deň sa objavujú nové a nové úlomky, ktoré ako-tak implikujú, čo môžeme od procesora očakávať. Dnes sa vďaka serveru Wccftech dozvedáme, kto ho vyrobí a akým procesom, no taktiež aj to, ako na tom bude v porovnaní s konkurenčnými čipsetmi, minimálne po výkonnostnej stránke.
Tensor poženie zariadenia Pixel 6 a Pixel 6 Pro, ktoré majú spadať do prémiového segmentu. Výkonnejší variant Pixel 6 Pro má byť cenovo náročný, a teda by sa hodilo, aby okrem štýlového dizajnu či kvalitnej konštrukcie ponúkol aj adekvátne vysoký výkon. Dokáže niečo také Tensor poskytnúť?
Google zatiaľ oficiálne nepotvrdil, kto sa postará o výrobu jeho čipsetu. Podľa viacerých zdrojov sa však má na túto úlohu podujať juhokórejský Samsung. Uplatniť pritom má svoj 5 nm výrobný proces, čo znamená, že by čipset mohol ponúknuť približne rovnaké kapacity ako Exynos 2100 či Snapdragon 888 od Qualcommu. Zároveň však bude zaostávať za chystanými Exynos 2200 a Snapdragon 898, pri ktorých má byť použitý 4 nm výrobný proces.
Tensor tak bude rozhodne výkonnejší ako 7 nm procesor Snapdragon 765G, ktorý Google použil v modeli Pixel 5. Avšak podľa nedávneho úniku má byť zároveň o niečo pomalší ako Snapdragon 888, ktorý poháňa väčšinu aktuálnych vlajkových lodí.
Čistý výkon zrejme nie je hlavnou prioritou Google
Je to však háčik? Na túto otázku asi neexistuje jednoznačná odpoveď. Keď za niečo platíte veľa peňazí, chcete to najlepšie z najlepšieho. Pripomeňme však, že aj keby bola pravda, že Tensor bude pomalší ako Snapdragon 888, nikde sa nehovorí o tom, o aký veľký rozdiel pôjde. Snapdragon 888 je špičkový procesor, ktorý do plného potenciálu využije len málokto a málokedy. A navyše, čistý výkon podľa všetkého nie je hlavnou prioritou Google.
Gigant sa stále viac-menej drží svojej pôvodnej stratégie. Zameriava sa na svoje silné stránky, z ktorých najväčšou je bez akýchkoľvek pochybností softvér. Preto sa pri čipsete Tensor najviac vyzdvihujú vylepšenia v oblasti fotografie, videa, rozpoznávania reči, bezpečnosti a podobne. Zabudnúť pritom nesmieme ani na dlhšiu podporu pre aktualizácie softvéru.
Ďalšia zaujímavá úvaha sa týka grafického procesora. Znamená spojenie síl Google a Samsungu, že nová generácia čipsetu Tensor bude používať grafiku od AMD? Ťažko povedať, no vylúčené to rozhodne nie je. Čo sa však týka najbližších plánov, čiže Pixel 6 a Pixel 6 Pro, očakáva sa, že úlohu grafického procesora zohrá Mali-G78, rovnako ako pri Exynos 2100 od Samsungu.