Google Play Protect je mechanizmom, ktorý má používateľov chrániť pred škodlivými aplikáciami. Od roku 2017 je pevnou súčasťou služieb obchodu Play na všetkých podporovaných zariadeniach s operačným systémom Android.
Google Play Protect spustí kontrolu bezpečnosti aplikácií z obchodu Play ešte predtým, ako ich stiahnete. Skontroluje tiež, či sa v zariadení nenachádzajú potenciálne škodlivé aplikácie pochádzajúce z iných zdrojov. Ak niečo nájde, používateľa na túto skutočnosť upozorní, poprípade škodlivý obsah zo zariadenia rovno odstráni.
Nástroj Play Protect ale nepracuje zrovna najspoľahlivejšie. Google niekoľkokrát odstraňoval z obchodu Play škodlivé aplikácie, ktorým sa podarilo prejsť cez tento bezpečnostný nástroj. Zväčša na ne upozornili subjekty tretích strán – firmy a experti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou.
Ako účinný je systém Google Play Protect v praxi sa rozhodli preveriť autori z nezávislej nemeckej organizácie AV-Test. Ich zistenia ukázali, že riešenie od Google výrazne zaostáva za populárnymi nástrojmi tretích strán. Bezpečnostné aplikácie od firiem Avast, McAfee či AVG sú v odhaľovaní malvéru podstate úspešnejšie.
Podľa výskumu AV-Test dokázal systém Play Protect identifikovať iba dve tretiny z 20 000 škodlivých aplikácií. Nástroj od Google pritom porovnal s 15 bezpečnostnými aplikáciami určenými pre platformu Android.
Naopak, aplikácie Bitdefender, McAfee, NortonLifeLock a Trend Micro dosiahli v detekcii 100-percentnú úspešnosť. Výskum prebiehal šesť mesiacov, od januára do júna tohto roka. 9 z 15 hodnotených aplikácií získali najvyššie skóre 18 bodov.
O dva body menej získala aplikácia austrálskej spoločnosti Ikarus. Aj to je výrazne viac, ako obdržal nástroj Play Protect. Tomu autori testu udelili len chabých 6 bodov. AV-Test preto odporúča používateľom, aby sa nespoliehali len na Google Play Protect a používali ďalšiu bezpečnostnú aplikáciu.