TikTok je považovaný za najrýchlejšie rastúcu aplikáciu súčasnosti. Najnovšie to dokazuje analýza spoločnosti Sensor Tower, podľa ktorej aplikácia TikTok prekonala métu 3 miliárd stiahnutí.
TikTok je tým pádom po aplikáciách spoločnosti Facebook prvou aplikáciou tretej strany, ktorej sa to podarilo. 3 miliardy stiahnutí zatiaľ prekonali len aplikácie WhatsApp, Messenger, Facebook a Instagram.
V prvej polovici roku 2021 sa TikTok stal najsťahovanejšou aplikáciou sveta, ak si odmyslíme kategóriu mobilných hier. O aplikáciu sociálnej siete prejavilo záujem v prvých 6 mesiacoch tohto roka 383 miliónov nových používateľov.
Po prvej polovici roka 2020 však TikTok zaznamenal pokles, nebol však spôsobený len prirodzenou stratou záujmu. V tomto období totižto TikTok, spolu s ďalšími čínskymi aplikáciami, zakázala indická vláda. TikTok sa pritom v Indii tešil značnej popularite, zaznamenaný pokles bol teda citeľnejší.
Sociálna sieť zameraná na zdieľanie krátkych videí, ktorú si obľúbilo najmä mladšie publikum, generuje tvorcom i zaujímavé príjmy. Sensor Tower odhaduje, že celkové výdavky spotrebiteľov na TikToku presiahli v globálnom meradle 2,5 miliardy dolárov.
Klub výnimočných
Iba 16 neherných aplikácií zaznamenalo od roku 2014 tržby vyššie ako 1 miliarda dolárov. Päť z nich, vrátane TikToku, zaknihovalo celkový hrubý príjem vyšší ako 2,5 miliardy dolárov. Do klubu najziskovejších aplikácií patrí Tinder, Netflix, YouTube a Tencent Video.
Aj keď sa TikTok vezie na vlne ohromujúceho rastu, konkurencia nespí. YouTube, Snapchat a Instagram sa snažia napodobniť funkcionalitu TikToku s cieľom osloviť nových aj existujúcich používateľov. ByteDance, prevádzkovateľ TikToku, bude v inováciách zaiste pokračovať.
Naposledy dovolil používateľom nahrávať videá s dĺžkou 3 minút (pôvodne 1 minúta). Tvorcom obsahu tak vytvoril väčší priestor na kreativitu a zároveň si zabezpečil náskok pred ostatnými platformami s krátkymi videami, napríklad Instagram Reels a podobne.
V júli 2020 si čoraz populárnejší TikTok všimla aj Polícia slovenskej republiky. Rodičov a mladistvých sa rozhodla varovať pred jej nástrahami. V jej príspevku, zverejnenom na Facebooku, uviedla 9 tipov a rád, ako TikTok používať bezpečným spôsobom. Pripomíname ich nižšie.
9 tipov a rád od Polície SR
- Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
- Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
- Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
- V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
- Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
- Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
- Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
- Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
- Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)