Značka OnePlus už dávno nepatrí do druhej ligy. Jej posledné vlajkové zariadenia OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro dokážu spoľahlivo konkurovať ostatným top-end smartfónom, majú výkonný čipset a dobre optimalizovaný systém – rozhranie OxygenOS.
OnePlus 9 a 9 Pro patria medzi najrýchlejšie smartfóny, aké si dnes môžete kúpiť. S ich výkonom to ale také ružové nie je, ako ukázal hĺbkový výskum serveru Anandtech.
Autori sa rozhodli zistiť, či sa výsledky z testovacích platforiem typu Geekbench alebo AnTuTu zhodujú s používaním smartfónov v bežnej spotrebiteľskej praxi. Ukázalo sa, že nie. Najnovšie smartfóny od OnePlus sú nastavené tak, aby obmedzovali výkon pre vybrané aplikácie.
Tieto aplikácie nikdy nedokážu využiť potenciál hardvéru na maximum. Čipset im neposkytne plný výkon, hoci na to kapacity má. Anandtech otestoval desiatky najpopulárnejších aplikácií z obchodu Play – od sociálnych sietí cez kancelárske aplikácie až po internetové prehliadače.
OnePlus a obmedzovanie výkonu
Pre väčšinu z týchto aplikácií smartfóny neposkytovali plný výkon. Prirodzene, existovali aj výnimky. Taký prehliadač Vivaldi z hľadiska výkonu softvér smartfónov neobmedzoval, čo už však neplatí pre Chrome. Obmedzený výkon mala aj aplikácia Uber. Jej konkurent, Lyft, ale mohol z čipsetu čerpať plný výkon.
Autori podrobného testovania sa domnievajú, že smartfóny OnePlus môžu takýmto spôsobom dosahovať lepšiu výdrž na jedno nabitie. To je možno chvályhodný cieľ, no v praxi si používateľ kúpi smartfón s výkonným čipsetom, ktorý ale neodkáže využiť naplno.
Na kauzu, ak sa tak dá nazvať, zareagovala aj známa testovacia platforma Geekbench. Smartfóny OnePlus 9 a 9 Pro vyradil zo svojej databázy, v zozname najvýkonnejších zariadení sa už nenachádzajú. Geekbench zároveň preveruje, či aj skôr predstavené smartfóny od OnePlus neobmedzujú výkon pre vybrané aplikácie. V stanovisku hovorí o manipulácii s referenčnými hodnotami.
Vyhodili ho pre zavádzanie
Dôvod vyradenia je jasný. Aj keď smartfóny v testovaní výkonu dosahovali vysoké hodnotenia, v skutočnosti používateľ takýto výkon k dispozícii nemal, keďže bol pre vybrané aplikácie umelo znížený. Nejde o prvý prípad, kedy testovacie platformy vykopli zo svojich databáz „podvodníkov“.
Zväčša ale išlo o opačné prípady – výrobcovia umelo navyšovali výkon svoj smartfónov tak, aby v benchmarkoch dosiahli vysoké skóre. Takýmto spôsobom podvádzal napríklad smartfón Realme GT, písali sme o ňom v marci.
K situácii sa vyjadrila aj samotná spoločnosť OnePlus. Výrobca priznáva, že optimalizoval výkon smartfónov pri používaní vybraných aplikácií. Učinil tak na základe spätnej väzby od zákazníkov, ktorí žiadali lepšiu výdrž na jedno nabitie.
Otázkou zostáva, čo bude nasledovať. Smartfón OnePlus 9 Pro je naozaj rýchly, čo sme nakoniec zistili pri jeho testovaní. To však nič nemení na tom, že používateľ nemôže využívať jeho plný výkon v populárnych aplikáciách.
Teoreticky by mohol výrobca optimalizáciu vypnúť prostredníctvom aktualizácie softvéru, čo by ale mohlo viesť k zhoršenej výdrži na jedno nabitie. Možno by bolo vhodné, ak by výrobca používateľom povolil, aby si mohli optimalizáciu výkonu pre vybrané aplikácie zapnúť manuálne v nastaveniach smartfónu.
Tak samozrejme že mali dať ľuďom možnosť si vybrať… Či by boli spokojní keby ich zamestnanci čo zarábajú viac ako je priemer znížili svoj výkon napríklad o tretinu z dôvodu šetrenia energie?
Išli cestou jebnutého apple, krorý nasilu dáva updaty do starých mobilov ktoré na to nemajú výkon…
A potom ešte dáva BEZ vedomia užívateľov updaty do starých mobilov ktoré majú slabé baterky ktorými im zníži o desiatky % výkon aby ešte niaku dobu šlapali a vydržali aspoň 1 celý deň so starou baterkou…OTRAS !!!
Ale OnePlus týmto krokom ukázalo DOKONALU neshopnosť !!! Keď sa vystatujú svojím mobilom a pritom nedokážu OPTIMALIZOVAŤ systém tak ako to dokázal samsung a iný ktorým ide SD888 na 100% bez tých problémov s prehrievaním a výdržou…zaujímavé…a OnePlus 5 bol pritom taký super mobil s vynikajúcou výdržou…s 3300mah baterkou hravo pokoril aj moju S10plus s 4100mah…lol…
Som čakal že KEDY KONEČNE sa táto informácia dostane aj sem !!!
Ja o tom viem už o 5 dní skôr ako ste to tu postli ……………..
U mňa týmto firma OnePlus DEFINITIVNE SKONČILA na zozname ko__tských firiem ako apple a xiaomi a NIKDY viac si ich produkt nekupim !!!
Toto je hnusná praktika totálne NEFER voči zákazníkom, hlavne že v každom inom mobile od každého iného výrobcu SD888 ide na 100% výkon bez problémov ktoré má 1+9……..HANBA a gigantický FAIL……..
Ešte ma napadlo…síce nad tým uvažujem už rok-dva aspoň………
NAČO sa robia takto giganticky výkonné procesory do mobilov vlastne ?!?!?!
Pritom úúúúúúúúplne by stačili CPU na úrovni Exynos 9810 (Samsung Note 9) alebo Exynos 9820 (Samsung S10 séria…) ktoré poskytujú absolútny dostatok výkonu na absolútne všetko čo 99.9% užívateľov REALNE a skutočne potrebuje a používa !!!!!!!! (možno okrem 8K videa…čo je to 0.1%…)
Ale nie…treba silnejšie a výkonnejšie CPU…potom sa čudujú že 5500mah baterka vydrží 5 hodín SoT pri hraní hry na 6.7″ displeji na 120hz……bleh…šak samozrejme…lebo IQ pod 50 to už je bolesť asi…ale treba nám 10″ na mobile…treba nám 100-jadro na 8GHz…treba nám 500hz zobrazovanie…jasnééééééééééééééééééé…LOL…
Akože fakt…pred pár dňami som predal S9 a kúpil Note 9…nič viac netreba, note som chcel pre parádne pero s BT funkciami ktoré sú silno návykové !
A nechcem žiadny novší mobil už, pretože žiadny lepší ako kombinácia S10+ a Note9 proste NEEXISTUJE !!!