Možností výučby je v dnešnej dobe čoraz viac. Jednou z jedinečných technológií je virtuálna realita, ktorá, ak je použitá s rozumom a citom, dokáže byť extrémne nápomocná. Presvedčili sa o tom aj študenti medicíny na košickej lekárskej fakulte, informovala RTVS.
Študenti pomocou riešenia od Virtual Medicine porovnávajú reálne snímky pacientov s virtuálnym modelom organizmu, ktorý môže dielik po dieliku rozkladať a opäť skladať.
Virtuálna realita je podľa lekárskej fakulty veľmi užitočná pri práci s medikmi v nižších ročníkoch, ktorí sa oboznamujú s anatomickými štruktúrami ľudského tela. Študenti potom poznatky z virtuálnej reality, v ktorej si celé ľudské telo môžu otáčať tak, ako im to vyhovuje, skombinujú z praxe v pitevni, kde si dané štruktúry môžu uchopiť.
Škola v súťaži organizovanej sieťou nemocníc Svet zdravia, spoločnosťou Samsung a Virtual Medicine vyhrala zriadenie virtuálnej anatomickej učebne (VAU), ktorú začala používať.
Aj s prvkami hry
„Študenti môžu vďaka aplikácii vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív. Môžu ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela pred sebou,“ povedal ešte v roku 2019 zakladateľ Virtual Medicine, Tomáš Brngál.
„Aplikácia dokonca obsahuje aj prvky gamifikácie. Študenti si tak môžu napríklad hravou a interaktívnou formou otestovať, či poznajú ten a ten sval,“ dodal.
Program Anatomy Explorer firma vyvinula sama, no bežným ľuďom ho bohužiaľ nepredáva. Na tieto účely vyvinula program Human Anatomy VR, ktorý si môžete kúpiť v obchodoch Oculus (Rift a Go) a PlayStation VR.