Microsoft včera v podvečer predstavil novú verziu svojho operačného systému – Windows 11. Počas predstavenia firma ukázala niekoľko dizajnových aj funkčných zmien. Na koniec si nechali jedno prekvapenie – Windows 11 bude podporovať Android aplikácie.
Ak však čakáte, že si ich na svoj PC alebo notebook nainštalujete z obchodu Google Play, sklameme vás. Microsoft sa v tomto smere spojil so spoločnosťou Amazon a ich obchodom Amazon Appstore. Windows Subsystem for Android (WSA) bude fungovať na rovnakom princípe ako Windows Subsystem for Linux (WSL), ktorý už operačný systém podporuje.
V praxi to znamená, že budete môcť s Android aplikáciami pracovať tak, ako s bežnými programami pre Windows. Budete im môcť meniť veľkosť okna, pripínať ich na plochu alebo spodnú lištu a podobne.
Android aplikácie bude Windows spúšťať vo virtuálnom stroji (Virtual Machine), čo sa vývojárom podarilo hlavne vďaka veľkému pokroku, ktorý zaznamenali pri programovaní WSL. Virtuálny stroj disponuje plnou podporou AOSP (Android Open Source Project) frameworku potrebného pre chod takýchto aplikácií. Podporované budú aj zariadenia ako klávesnice, myši, ovládanie dotykom, stylusom a chýbať nebude ani podpora pre Bluetooth slúchadlá.
Windows 11 s Android aplikáciami: Len na novších procesoroch
Android aplikácie na Windows 11 nebudú fungovať každému. Intel naznačil, že podpora sa bude týkať len procesorov 10. a 11. generácie a potom samozrejme novších modelov, na ktorých momentálne len pracujú.
Ďalšou nepriaznivou správou je fakt, že operačný systém pravdepodobne neponúkne podporu pre služby Google Play. Je možné, že sa táto podpora bude dať doinštalovať manuálne, no je to určite niečo, na čo by ste si mali dať pozor. Aplikácie, ktoré vývojári nahrávajú do Amazon Appstore sú však upravené tak, aby fungovali aj bez tejto podpory.
Príchod Android aplikácií do Windows 11 je s najväčšou pravdepodobnosťou odpoveďou na integráciu iOS a iPadOS aplikácií do operačného systému MacOS. Apple sa to podarilo hlavne kvôli tomu, že ich nové notebooky a stolové počítače už nepoužívajú x86 procesory, ale nové ARM procesory s označením Apple M1.
Z pohľadu konkurenčnej výhody Microsoftu ide o veľkú novinku. Viac informácií o práci s Android aplikáciami zistíme už budúci týždeň, keď Microsoft zverejní prvú testovaciu verziu Windows 11.
Trochu mi uniká význam… ten kto si kúpi PC/Nb za 1000+€ asi nebude odkázaný na orezané android aplikácie a hry … a ten kto do PC nevrazí ani 4 stovky tak mu ani ten Windows nepôjde 😀 alebo zošalie pri čakaní na spustenie… ja mám staručký macbook z roku 2008 a zapne sa aj v systéme pracuje rýchlejšie ako AsusV15Nitro z roku 2016 za 900€ ktorý tiež mám (čistím ho, premazávam veci a nebol nikdy nejak extra využívaný atď a aj tak je 3x tak pomalý pri spúšťaní aj pri bežnej práci) takže do budúcna už ani nejdem rozmýšľať na windowsom