Microsoft včera predstavil Windows 11 a spolu s ním zverejnil aj minimálne požadované špecifikácie zariadení. Tie sa v porovnaní s Windows 10 výrazne zmenili, preto im venujte náležitú pozornosť. Odteraz už budete potrebovať 64-bitový procesor s najmenej dvomi jadrami a taktom 1 GHz. Okrem toho potrebujete aspoň 4 GB operačnej pamäte RAM a 64 GB disk.
Americká spoločnosť už tradične zverejňuje aj zoznam podporovaných procesorov. Zatiaľ čo uplynulé roky do zoznamu procesory skôr pribúdali, tento rok je to pravý opak. Windows 11 totiž nebude podporovať mnohé modely, ktoré poháňajú nejednu zostavu.
Majte však na pamäti, že ak váš procesor nie je na zozname, neznamená to hneď koniec sveta. Nová verzia operačného systému vám stále môže fungovať a procesor sa dokonca môže dostať na zoznam, akurát trochu neskôr.
Windows 11 a podporované procesory
V zozname sa napríklad nenachádza ani jeden procesor 6. a 7. generácie od Intelu, čo je rozhodne prekvapujúce. Celý zoznam Intel procesorov nájdete tu.
Rozhodnutie nepodporovať Intel procesory 6. a 7. generácie je dôležité a celkom šokujúce. V praxi by to malo znamenať, že Windows 11 nedostane ani Surface Studio 2, ktorý sa na Slovensku predáva od 4 699 €.
Majitelia PC zostáv s procesormi od AMD na tom nie sú lepšie. Windows 11 prestáva podporovať procesory série A a FX. Podporované nie sú ani čipy Ryzen 1000 a Ryzen 2000. Au. Celý zoznam podporovaných AMD procesorov nájdete na tomto odkaze.
Windows 11 podporuje aj ARM procesory od spoločnosti Qualcomm. Jediný model, ktorý zo zoznamu vypadol je Snapdragon 835, čo určite nie je prekvapujúce. Celý zoznam podporovaných ARM procesorov nájdete tu.
Či bude Microsoft aktívne blokovať inštaláciu operačného systému na tieto procesory je zatiaľ otázne. Je totiž dosť možné, že inštalácia aj samotný chod systému budú v poriadku. Viac informácií prinesieme hneď, ako to bude možné.
Keby len procesory, ale aj grafiku s DirectX 12. Na takej nVidii GTX960 nepobezi. Malokto ma laptop s DX12 grafikou, jedine, ze kupoval nedavno. TPM 2.0 je tiez minimum, co sa aj na nedavno vyrobenych desktopovych doskach malokedy nachadza… Dobra sprava je, ze sa to da obist, takisto aj procesor a grafika.
Tie procesory sú problém v tom že Windows 11 viac bere ohľad na bezpečnosť a preto musíte mať CPU zo zabezpečovacím čipom.
Čo sa výkonu týka Win11 má brať menej a tú zmenu s 2 -> 4GB RAM si vysvetľujem tak že to mali uviesť aj pri desine lebo robil som s niečim čo malo 2GB, ako fungovalo to, keď ste mali vyložene pár aplikácii zapnutých takže tu si skôr dávajú bacha na jazyk.
Ale nechali tam 64GB pamäť čo je divné, ľudia prosím, nepoužívajte Win so 64GB pamäte, je to hovadina, systém a programy hneď zožerú cca 40-45GB a ak vám voľný priestor klesne pod 16GB zaseká vám to CPU, fakt 64GB je nepoužiteľné, nechápem prečo to tam všetci výrobcovia 2v1 zariadení dávajú, pamäť zas tak drahá není.
Tak moju i5 4690k môžem zahodiť?
viete mi pls napísať, prečo môj Ryzen 5 2400G ten mrkvosoft nepodporuje a 2500X, 2600E, X už áno? 2500 má tiež 4 jadrá… TPM mám odomknuté, akurát ten procák to brzdí – myslíte, že ešte pribudne na zoznam, či si radšej našetriť na Ryzen5 5600?