Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ slovensko-americkej spoločnosti Tachyum, Dr. Radoslav Danilák, na konferencii GLOBSEC Forum 2021 predstavil prototyp FPGA čipu Prodigy. FPGA umožňuje emuláciu centrálnej procesorovej jednotky (CPU) pred výrobou, ide pritom o meranie skutočného výkonu. Spoločnosť o novinke informuje formou tlačovej správy.
Prototyp podľa Rada Daniláka potvrdzuje, že architektúra Prodigy od Tachyum už nie je len konceptom, ale hmatateľnou revolúciou v polovodičovom priemysle.
„FPGA prototyp čipu Prodigy predstavuje najvýznamnejší krok v zelenej revolúcii vo výpočtovej technike. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, umožňuje novú triedu energeticky efektívnych superpočítačov a novú generáciu dátových centier s nízkymi uhlíkovými emisiami.“
Kapacity dátových centier sa totiž zdvojnásobujú každých 3 – 5 rokov a v súčasnosti spotrebúvajú 3 % elektrickej energie na celom svete. Držať krok s týmto tempom rastu jednoducho nie je realistické, tvrdí Tachyum. S procesormi Prodigy môže ďalších desať rokov rozširovania dátových centier pokračovať bez toho, aby bolo potrebné vôbec rozširovať spotrebu energie.
Univerzálny procesor Prodigy od Tachyum s 10-násobne nižšou spotrebou energie jadra procesora predstavuje zelenú revolúciu vo výpočtovej technike. Dátové centrá s procesormi Prodigy môžu znížiť emisie CO2 o 660 miliónov ton ročne. To by bolo viac ako v prípade eliminácie celého leteckého priemyslu. Globálny dopad by bol historický.
Tachyum tiež potvrdil záväzok využívať čip Prodigy a svoje know-how na vývoj najrýchlejšieho AI superpočítača na svete v rámci Národného superpočítačového centra (NSCC) na Slovensku.
Tachyum na projekte spolupracuje s partnermi v rámci konzorcia I4DI – PosAm, Towercom, IPM Group, Seagate, World Wide Technologies (WWT), VNET, Sylex a InoCloud, ako aj so Slovenskou akadémiou vied a Ministerstvom pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu.
Takéto projekty budú podľa Daniláka rozhodujúce pre budovanie regionálneho ekosystému znalostnej ekonomiky v oblasti digitálnej infraštruktúry na Slovensku a v Európe.
„Úspešný vývoj nášho čipu Prodigy nám teraz otvoril dvere k príležitosti desaťročia – postaviť najrýchlejší superpočítač na svete na Slovensku a poskytnúť EÚ digitálnu a technologickú suverenitu. Prodigy je kľúčom k budovaniu udržateľných a efektívnych dátových centier a európskej dátovej infraštruktúry.“
EÚ totiž spotrebuje 30 % svetových výpočtových zdrojov, k dispozícii má však iba 5 % svetových zdrojov. Až 84 % údajov sa spracúva mimo EÚ. AI pritom dokáže nenahraditeľne asistovať aj pri rýchlejšom objavovaní nových liekov a vakcín.
Tiež dokáže postupne priniesť do životov bežných ľudí prevratné novinky ako napríklad personalizovaná medicína. Oznámenie prototypu si môžete pozrieť na tejto adrese: GLOBSEC TALK: Human Brain-Scale Artificial Intelligence: Coming to Us Soon.