Keď Samsung pred dvoma rokmi predstavil senzor Isocell Slim GH1 s pixelmi veľkými 0,7 μm, prekonal rekord, ktorý mu závidel nejeden výrobca snímačov. Teraz zašiel juhokórejský výrobca ešte ďalej. Foto divízia totiž ukázala senzor 50 Mpx Isocell JN1, ktorého pixely majú len 0,64 μm.
Novinka má formát 1/2,76“ a rozlíšenie spomínaných 50 Mpx. Vďaka farebnej mriežke Tetrapixel dokáže spájať štyri pixely do jedného, vďaka čomu dokáže poňať viac svetla. Výsledné fotografie tak síce budú mať rozlíšenie „len“ 12,5 Mpx, no vďaka efektívnej veľkosti pixelov až 1,28 μm budú výrazne kvalitnejšie.
Samsung nešetril a senzor vybavil aj ďalšími pokrokovými vlastnosťami. Spomenieme napríklad Smart-ISO, fázové detektory pre rýchle zaostrovanie a mnoho ďalšieho. Smartfóny vybavené takýmto senzorom budú schopné natáčať 4K video pri 60 FPS snímkovaní alebo Full HD video pri 120 FPS snímkovaní.
Samsung Isocell JN1: V čom sú jeho silné stránky?
Výrobca neznižoval len veľkosť pixelov, ale aj spôsob, akým sú usporiadané. Podarilo sa mu ich lepšie oddeliť, čím výrazne zamedzil prelievaniu napätia medzi susednými pixelmi. Vo výsledku to bude znamenať lepšiu prácu so svetlom a menej nežiadaného digitálneho šumu.
Celý senzor je vďaka zmenšeniu pixelov menší a o 10 % nižší. To z neho robí ideálneho kandidáta pre umiestnenie na prednú stranu, no uplatnenie si nájde aj vzadu. Firma ho plánuje osadiť zoom alebo ultraširokouhlým objektívom. Z tela smartfónu by vďaka tomu, že je nižší, nemal toľko vyčnievať.
Samsung už dávnejšie oznámil, že honbu za 600 Mpx snímačom oficiálne ukončil. To však neznamená, že sa nepokúsi pripraviť 200, 300 alebo kľudne 500 Mpx senzor. Menšie pixely by mu s tým mohli, resp. mali, jednoznačne pomôcť.
Len pre predstavu – ak by bol 108 Mpx senzor v Galaxy S21 Ultra vyrobený novou technológiou, bol by o 56 % menší. V senzore, ktorý používa S21 Ultra sú pixely o veľkosti 0,8 μm. Naopak, pri rovnakej veľkosti senzora by mal telefón k dispozícii až 169 Mpx rozlíšenie.