Apple zdieľa kompletný zoznam zariadení, ktoré by mali byť udržiavané mimo blízkosti zdravotníckych pomôcok, ako sú napríklad kardiostimulátory či defibrilátory. Môže totiž hroziť magentické rušenie, upozorňuje server MacRumors.
O akej konkrétnej blízkosti je reč? Apple uvádza, aby boli zariadenia na zozname udržiavané od týchto pomôcok vo vzdialenosti minimálne 15 cm. V prípade, ak sa zariadenie práve bezdrôtovo nabíja, sa odporúčaná vzdialenosť navyšuje na 30 cm.
Zoznam zariadení, ktoré Apple odporúča udržiavať mimo blízkosti zdravotníckych pomôcok
AirPods a nabíjacie puzdrá
- AirPods a nabíjacie puzdro
- AirPods a bezdrôtové nabíjacie puzdro
- AirPods Pro a bezdrôtové nabíjacie puzdro
- AirPods Max a Smart Case
Apple Watch a príslušenstvo
- Apple Watch
- Remienky Apple Watch s magnetmi
- Príslušenstvo Apple Watch s magnetickým nabíjaním
HomePod
- HomePod
- HomePod mini
iPad a príslušenstvo
- iPad
- iPad mini
- iPad Air
- iPad Pro
- Inteligentné kryty a puzdrá pre iPad
- Smart klávesnica a Smart Keyboard Folio pre iPad
- Magnetická klávesnica pre iPad
iPhone a MagSafe
- Rad iPhone 12
- Príslušenstvo MagSafe
Mac a príslušenstvo
- Mac mini
- Mac Pro
- MacBook Air
- MacBook Pro
- iMac
- Apple Pro Display XDR
Beats
- Beats Flex
- Beats X
- PowerBeats Pro
- UrBeats3
Aj niektoré iné produkty, ktoré nie sú uvedené na tomto zozname, vraj disponujú magnetmi, no tie by vraj nemali nijak narúšať funkcionalitu zdravotníckych zariadení. Naopak, výrazné problémy robí napríklad iPhone 12 Pro Max. Nedávna štúdia od American Heart Association preukázala, že smartfón bol schopný narúšať funkcionalitu až 11 zo 14 zariadení. Testovanie síce prebiehalo vo vzdialenosti len 1,5 cm, no zdravotnícke zariadenia boli stále v zapečatenom obale od výrobcu.
„Vždy sme vedeli, že magnety môžu rušiť implantovateľné elektronické zariadenia. Prekvapila nás však sila magnetov použitých pri iPhone 12,“ povedal vedúci štúdie, Dr. Michael Wu, ktorý pracuje ako kardiológ pre Lifespan Cardiovascular Institute a ako odborný asistent v oblasti medicíny na Brownovej univerzite. „Vo všeobecnosti môže magnet zmeniť časovanie kardiostimulátora alebo deaktivovať život zachraňujúce funkcie defibrilátora. Tento výskum poukazuje na naliehavosť toho, aby si všetci uvedomili, že elektronické zariadenia s magnetmi môžu mať vážny vplyv na život zachraňujúce zariadenia.“